Kas apslēpts Kurzemes mežos?

Varbūt esi dzirdējis par Irbenes radioteleskopu vai Liepājas kara ostu? Šie objekti ir ļoti populāri un atpazīstami, bet tie nav vienīgie, jo Kurzemes mežos joprojām atrodas vairāki apslēpti padomju armijas meistardarbi.

Vai zināji, ka

līdz 1992. gadam, kad uzsāka padomju armijas izvešanu, vadoties pēc dažādiem avotiem, Latvijas teritorijā atradās 1000 līdz 3000 padomju militāru objektu. Ārpus pilsētām armijas bāzes aizņēma 1640 kvadrātkilometru lielu platību (tas ir vairāk kā piecas Rīgas platības). Kara aviācijai bija 22 lidlauki, Kara flote bāzējās visās lielajās ostās, 1989. gadā Latvijas teritorijā atradās 185 kodolgalviņas, bija 12 kodolraķešu bāzes, no kurām piecas – pazemes.

Līdz ar LiDAR datu pieejamību, šādu objektu atrašana kļūst pavisam vienkārša. Nevajag lolot cerības, ka būsi pirmais atklājējs, jo visos laikos ir bijuši vietējie entuziasti, kas objektus gan izlaupīja, gan visādi citādi sabojāja, arī laika zobs tos nav saudzējis.

Kopš brīža, kad izplānoju pirmo maršrutu šo objektu meklēšanai, ir pagājuši 2-3 gadi un tikai šajā pavasarī tā sagadījās, ka man bija 3 brīvas dienas kārtīgam Kurzemes apceļojumam.

Šoreiz stāsts ir par bijušo armijas bāzi, kuras mērķis bija pieskatīt šaurumu starp Kurzemes piekrasti un Sāmsalu (Sāremā), lai nepieļautu pretinieku kuģu iekļūšanu Rīgas jūras līcī, un, nepieciešamības gadījumā, ar lielgabaliem nogremdēt pretinieku karakuģus. Nav noslēpums, ka visa Kurzemes piekraste agrāk bija slēgta zona un tikai šādā veidā varēja kaut ko noslēpt, jo pats objekts atrodas dažu simtu metru attālumā no pludmales.

Objekts sastāv no viena tālmēra torņa,  četrām 152 mm lielgabalu platformām ar pazemes telpām, no kurām spējuši raidīt savus šāviņus 25 km attālumā, un neskaitāmiem bunkuriem un šaušanas slēpņiem, lai apsargātu šo teritoriju. Tajā atradās apslēpti rezervuāri, sūkņu stacijas un dīzeļģeneratori, tās tuvumā bija arī neliela pilsētiņa, kurā uzturējās personāls, visu teritoriju ieskāva ierakumi, uzbērumi, nožogojums un kontrolposteņi. Starp Kurzemi un Sāmsalu bija novilkti jūras kabeļi, kas visticamāk kalpoja izlūkošanas vajadzībām, un visas šīs paliekas joprojām ir saglabājušās. Šādi objekti ar identisku plānojumu atrodas arī netālu no Liepājas Karostas, pie Ventspils un Sāmsalā.

Teritorija atrodas biezā mežā un vasarā koku lapas šo objektu tik labi noslēpj, ka ir gandrīz neiespējami no viena objekta redzēt nākamo. Vislabākais veids, kā šo vietu atklāt, ir doties pārgājienā bez jebkādām norādēm un sagatavota gpx maršruta. Mēs savu pārgājienu sākām no iecienītas laivotāju atpūtas vietas un kopumā veicām 10 km garu un objektiem piesātinātu maršrutu.

Kur doties?

Ver vaļā LĢIA vai LVM GEO karti un meklē. Latvija nav tik liela un jau nedaudz pastāstīju priekšā.

Kas jāņem vērā?

  • Visa teritorija atrodas dabas liegumā, lielākā daļa objektu ir privātīpašums.
  • Bijušajos militārajos objektos jābūt ļoti uzmanīgam, jo šeit joprojām var atrast sprādzienbīstamus priekšmetus un ēkas var būt kritiskā stāvoklī.
  • Nerekomendēju kāpt novērošanas tornī, tas ir bīstami un pretlikumīgi.
  • Pirms dodies militārā mantojuma meklējumos, lūdzu, iepazīsties ar to, ko drīkst darīt mežos un īpaši aizsargājamos dabas objektos, lai nesagādātu sev liekas nepatikšanas.

Kristaps

Kā jau ģeogrāfs esmu aizrautīgs dabas atklājējs. Ikdienā nodarbojos ar aktīvu un izzinošu pārgājienu organizēšanu dažādos Latvijas purvos pārvietojoties ar purva/sniega kurpēm, savukārt brīvajā laikā meklēju maršrutus, kur doties dabā un nesastapt ļaužu pūļus. Manā biogrāfijā ir gan pārgājieni, gan laivu un SUP braucieni, kā arī velopārgājieni. Par to visu stāstīšu jums dodiesdaba.lv

Pievienot komentāru