Ko var mežā?

Latvija ir viena no retajām valstīm, kurai ir tik daudz mežu, kur var brīvi doties pārgājienos un pat kurināt ugunskuru un nakšņot. Dodoties mežā, vienīgi jāievēro daži noteikumi un ieteikumi.

Vai zināji, ka

Latvijā ikvienam ir tiesības brīvi pārvietoties pa valsts, pašvaldības, kā arī privātajiem mežiem, ja vien nav izliktas pārvietošanās ierobežojuma zīmes un šie meži neatrodas kādā no īpaši aizsargājamām dabas teritorijām (ĪADT)?

Uz kuru mežu var doties?

Kā to nosaka likums, ikvienam ir tiesības uzturēties un brīvi pārvietoties valsts, pašvaldības un privātajos mežos, ja vien īpašnieks to nav aizliedzis un izvietojies pārvietošanās ierobežojuma zīmes, piemēram, uzrakstu “privātīpašums” vai “ieiet aizliegts”, vai arī šī teritorija atrodas kādā no ĪADT zonām, par kurām var lasīt šeit.

Pārvietoties ar motorizētiem transportlīdzekļiem (automašīnām, motocikliem, kvadracikliem) drīkst tikai pa ceļiem.

Kur drīkst veidot apmetnes vietu?

Mežos ārpus aizsargājamām teritorijām apmetņu ierīkošana (telšu celšana) ir atļauta jebkurā vietā un laikā. Tomēr neizvēlies privātīpašumus, jo saimnieks var nebūt ar to apmierināts un viņam būs visas tiesības tevi aizdzīt prom.

Aizsargājamās dabas teritorijās – dabas parkos, liegumos, kāpās un ūdeņu aizsargjoslās – apmetnes drīkst veidot tikai īpaši norādītās vietās vai pēc vienošanās ar zemes īpašnieku.

Aizsargājamās dabas teritorijās apmetni drīkst veidot tikai īpaši norādītās vietās

Lai samazinātu ietekmi uz dabu, apmetni vēlams iekārtot īpaši norādītās vietās, piemēram, LVM atpūtas vietās, vai tur, kur tāda jau bijusi (to pirms jums ierīkojis cits ceļotājs). Veidojot jaunu apmetnes vietu, jāsaudzē dabu. Dodoties projām, aiz sevis visu rūpīgi jāsakopj – savāc savus un iepriekšējo ceļotāju atkritumus, kārtīgi nodzēs ugunskuru, neizmantoto malku novieto vienuviet.

Kur kurināt ugunskuru?

Mežā ugunskurus var kurt šim nolūkam norādītās vai speciāli ierīkotās vietās (ugunskura vietai jābūt norobežotai). Ja vien iespējams, tad vietās, kur to jau ir darījis kāds cits ceļotājs, jo ugunskura vietā veģetācija atjaunojas ļoti lēni.

Ja apmetnē nav atstāta malka, vai tā tev nav līdzi, tad iekuram var izmantot sausus un nokaltušus zarus.

Dodoties gulēt uguns jānodzēš un ogles jāaprušina ar pelniem, tas no rīta ļaus viegli iekurt uguni. Savukārt dodoties prom, ugunskurs ir jānodzēš ar ūdeni, jāizņem nesadegušie zari, pelniem pa virsu ir jāuzliek atpakaļ augsnes velēna vai smiltis.

Kad mežos tiek izsludināts ugunsbīstamības periods (parasti no aprīļa līdz septembrim), ārpus labiekārtotām atpūtas vietām ugunskuru kurt aizliegts, bet ēdiena gatavošanai un ūdens vārīšanai drīkst lietot grilu un gāzes degli.

Drīkst izmantot gāzes degļus

Purvos un vietās, kur augsni veido kūdra, nedrīkst kurināt uguni, jo apakšā esošā kūdra var izžūt, sākt gruzdēt un aizdegties. Kūdras ugunsgrēkus ir ļoti grūti apdzēst un tas var prasīt vairākus mēnešus.

Kur nokārtot dabiskās vajadzības?

Ja ir iespēja, tad jāizmanto apmetnes vietā ierīkotā tualete. Ja nav, tad dabiskās vajadzības nenokārto tiešā apmetnes tuvumā, pie ūdeņiem vai takām. Ieteicamais attālums no apmetnes un ūdens ieguves vietām ir 100 kārtīga platuma soļi, jo šādā attālumā būs mazāka iespēja uzdurties uz citu ceļotāju “dāvanām”, kā arī būs mazāka iespēja noķert kādu nepatīkamu slimību.

Kur pārgājienā nokārtot dabiskās vajadzības?
Dabiskās vajadzības nenokārto pie ūdens ņemšanas vietām, apmetnes un ceļiem.

Atceries, ka mitrās salvetes dabā nesadalās, tāpēc izmanto ekoloģiskākus risinājumus. Visu, kas noslēpjams, apber ar zemi, sūnām vai akmeņiem. Ja tev ir līdzi lāpstiņa ar kuru aprakt sūdiņus, tad saņemsi karmas + punktiņus 🙂

Kur likt atkritumus?

Te vairs nav ko daudz domāt! Ko atnesi, to arī aiznes! Ja atrodi kādu ceļotāja atstātu iepakojumu, tad pacel to un paņem līdzi, jo #NavJauGrūti, soma pēc ēdienreizēm tāpat ir palikusi tukšāka un vieglāka.

Vislabāk ir izmantot vairākkārt lietojamos traukus un izvairīties no smagiem stikla traukiem. Ja papīra traukus var sadedzināt, tad ar plastmasu tā nedari, jo to dūmi ir toksiski gan taviem elpceļiem, gan dabai kopumā (mums jau tā pietiek ar globālo sasilšanu un dažādām vides kataklizmām).

Kur meklēt papildus informāciju?

  • Plašāk par to, ko drīkst mežā, vari iepazīties Mammasdabas ABC.
  • Ko drīkst un nedrīkst īpaši aizsargājamās dabas teritorijās.
  • Latvijas valsts mežu teritorijas un atpūtas vietas atrodamas LVM GEO aplikācijā.
  • Īpaši aizsargājamās dabas teritorijas un Dabas aizsardzības pārvaldes atpūtas vietas atrodamas Dabas Tūrisms aplikācijā.
  • Noskaidrot, vai zeme pieder valstij, pašvaldībai, privātai vai juridiskai personai var Valsts zemes dienesta mājaslapā kadastrs.lv kā arī tāda paša nosaukuma mobilajā aplikācijā.
  • Ziņo par piesārņotām vietām un pārkāpumiem Vides SOS.

Mani ieteikumi:

  • Iespēju robežās izmanto oficiālās atpūtas vietas, ja tavā maršrutā tādu nav, tad telti būvē valsts mežos (par to liecina izvietotie valsts mežu logo).
  • Ja uz atpūtas vietu brauc ar auto, tad ņem līdzi savu malku. Par to nav ko kautrēties, tas tikai norādīs uz tavu atbildību un rūpēm par dabu.
  • Tur, kur nav atļauts iekārtot nometni (uzsliet telti), drīkst iekārt guļamtīklus, par tiem pastāstīšu kādā no nākamajiem rakstiem.
  • Bez ugunskura var arī iztikt, tā vietā izmanto gāzes degli.

Dodies dabā un sargā to!

Kristaps

Kā jau ģeogrāfs esmu aizrautīgs dabas atklājējs. Ikdienā nodarbojos ar aktīvu un izzinošu pārgājienu organizēšanu dažādos Latvijas purvos pārvietojoties ar purva/sniega kurpēm, savukārt brīvajā laikā meklēju maršrutus, kur doties dabā un nesastapt ļaužu pūļus. Manā biogrāfijā ir gan pārgājieni, gan laivu un SUP braucieni, kā arī velopārgājieni. Par to visu stāstīšu jums dodiesdaba.lv

2 komentāru

  • kā ir tad, ja sanāk iemaldīties privātā mežā, atkārtoti, piemēram, jo neredz robežas, un ”ieiet aizliegts” zīmes ir uz ceļa, bet iemaldījiens sanācis nejauši un pa dažādām takām, kur šo zīmi neredz? ko saimnieks drīkst darīt ar robežu pārkāpēju? un kādas tiesības ir gājējam, kas neko nedara, bet vienkārši pastaigājas pa mežu? sanāk ka saimnieks vienkārši dzen projām katru reizi, ja pamana, vai arī viņš drīkst gājēju fiziski aizskart, vai viņš sauc policiju?

    • Paldies par jautājumu. Meža īpašniekam ir tiesības lūgt Jums doties prom. Protams, fiziski aizskart nedrīkt nevienu personu. Likums ir Jūsu pusē un policijas izsaukšana neko neatrisinās, jo ja savā priekšā neredzējāt zīmi un neesat rāpies pār žogiem, tad pret Jums neko nevar ierosināt. Aicinu jebkurā situācijā būt laipnam un pretimnākošam, varbūt uzreiz izrunāties ar saimnieku un noskaidrot kur un kā ērtāk šķērsot īpašumu.