Pārgājienu apavu izvēle

Pareiza apavu izvēle ir atbildīgs, bieži vien ilgs un sarežģīts process, jo apavi ir tie, kas noteiks, vai pārgājiens kļūs par patīkamu piedzīvojumu vai mocībām. Apavu izvēlē patiešām strādā teiciens 7 reizes izmēri un vienreiz nogriez. Mēdz teikt, ka tikai cauri kļūdām var nonākt pie labiem apaviem. Šajā rakstā stāstīšu par apavu nozīmi un to atšķirībām, kādi ir labi pārgājienu apavi, par pareizu piemērīšanu un ievalkāšanu, lai tev iznāktu mazāk kļūdīties.

Vai zināji, ka

Facebook ir simtiem sludinājumu, kur pārdod lietotus pārgājienu apavus, kas vilkti tikai vienu reizi, jo apavi spieduši vai kā citādi nav apmierinājuši. Šeit mani padomi, lai tas neatkārtotos arī ar tevi.

Pārgājienu apavu nozīme

Katru reizi, kad kāds publicē rakstu, ka pārgājienos nepieciešams iet ar atbilstošu ekipējumu, pirmie komentāri ir tādā garā: “bet es izstaigāju Tatrus sandalēs/kediņās un bija ok”. Varbūt arī kāds tā joprojām dara, bet atliek nejauši atsist kāju pret asāku akmeni, lai salauztu kāju pirkstus vai paliktu bez kāda naga. Ja tev pārgājiens asociējas ar pastaigu pa kādu no purva laipām vai <4 km garajām iekārtotajām taciņām, tad varbūt arī vari iztikt bez speciāliem apaviem, bet ja plāno jebkuros laika apstākļos doties nost no takas, šķērsot gravas, mazas upītes, stāvas nogāzes un purvainus apvidus, tad tomēr iesaku padomāt par pārgājienu apavu iegādi.

Pārgājienu apavu veidi

Pārgājienu apavus var iedalīt pēc to augstuma (kurpes, puszābaki un zābaki), materiāla (āda vai sintētika) un pielietojuma. Visvienkāršāk pārgājienu apavus iedalīt šādās 4 kategorijās:

  • pārgājienu kurpes
  • pārgājienu (hiking) zābaki
  • daudzu dienu pārgājiena (trekking, backpacking) zābaki
  • kalnu zābaki

Pārgājienu kurpes

Pārgājienu kurpes

Pārgājienu kurpes visbiežāk ir pirmā pārgājienu iesācēju izvēle, jo tās ir ir vieglas un komfortablas. Tās parasti daudz neatšķiras no skriešanas un multisporta apaviem, piemērotas vienas dienas pastaigām pa iekārtotām un daudz maz līdzenām takām, mēdz būt ar ūdensdrošu membrānu, bet kā jau kurpes, tās nenosedz potīti, kas ir lielākais šo apavu trūkums. Veikalu klāstā ir gan apavi ar mīkstāku zoli, gan cietāku, kā arī versijas ar cietāku purnu, lai vairāk pasargāju pirkstus no sasišanas. Tā, kā šī apavu kategorija paredzēta staigāšanai pa takām, un tos tik pat labi var aizstāt ar skriešanas apaviem, tad nedz Latvijas, nedz tālākiem pārgājieniem es tos nerekomendēju, jo ziemā tajos var sabirt sniegs, pavasarī un rudenī tie būs pilni ar dubļiem un garākos pārgājienos, īpaši ejot pa nogāzi, var nospiest kāju pirkstus.

Pārgājienu (hiking) zābaki

Pārgājienu (hiking) zābaki

Šajā kategorijā ietilpst vieglie zābaki un puszābaki ar mīkstu starpzoli (paņemot rokās jūs varat šos apavus viegli palocīt). Galvenā atšķirība no pārgājienu kurpēm ir to augstums. Pārgājienu zābaki un puszābaki nosedz potīti, tādā veidā pasargājot to no izmežģīšanas, augstāki zābaki ļauj šķērsot pārmitras vietas un galvenais to pluss ir tāds, ka ejot lejā pa nogāzi, jūsu pēda nešļūkās zābaka iekšpusē un tādējādi netiks nospiesti pirksti, kas ir īpaši svarīgi garākos pārgājienos, kad pēc vairāku stundu iešanas kājas sāk piepampt. Pārgājienu zābaki piemēroti gan garākām ierīkotām takām, gan bezceļiem, ja nav paredzēts stiept smagāku mugursomu. Šo kategoriju rekomendēju Latvijas apstākļiem, 1-2 dienu pārgājieniem.

Daudzu dienu pārgājiena (trekking, backpacking) zābaki

Daudzdienu pārgājiena (trekking) zābaki

Paredzēti daudzu dienu pārgājieniem vietās, kur vairs nav taku. Galvenā atšķirība no iepriekšējām kategorijām ir to starpzoles cietība. Apavi ir cietāki, lai nesot smagu somu, jūs neizjustu katru akmentiņu, kas, piemēram, notiktu ejot parastos skriešanas apavos. Apavi parasti ir ar augstu griezumu un kārtīgi nosedz potīti. No mīnusiem varu pieminēt to, ka nedaudz cietāka starpzole apgrūtina iešanu pa slidenu, slīpu nogāzi, un ejot pa asfaltu kājas saņem lielāku triecienu. Ja dodies pārgājienā ar smagu somu, nesot telti un citu iedzīvi, vai pats esi svara kategorijā virs 80 kg, tad šos apavus rekomendēju tieši tev.

Kalnu un alpīnisma zābaki

Kalnu zābaki

Šajā kategorijā pareiziem apaviem ir būtiska nozīme, jo tiem ir jāiztur skarbi apstākļi, jāsaudzē kājas gan no traumām, gan apsaldējumiem. Apavi pielāgoti dzelkšņu stiprināšanai, protams ir aprīkoti ar ūdensdrošu membrānu un daudzām citām inovācijām. Zābaki ir cieti un būs ērti tikai kāpšanai, savukārt iešanai pa līdzenu ceļu būs ļoti nepiemēroti, jo tie ierobežo potītes kustības, līdzīgi kā kalnu slēpju zābakiem.

Ādas vai sintētiskā materiāla zābaki?

Manuprāt materiāla izvēle vairāk ir gaumes jautājums. Katram materiālam ir savi plusi un savi mīnusi. Dabīgās ādas izstrādājumi būs izturīgi un ilgmūžīgi, ja tos atbilstoši kopsi. Ja neskaita to, ka, lai iegūtu ādu, ir jānogalina kāds dzīvnieks, tad galvenais ādas zābaku trūkums ir ilgā žūšana – ja piesmēli, tad 1-2 dienas varēsi žāvēt un tas daudzdienu pārgājienā var būt arī problemātiski.

Sintētisko materiālu zābaki ātrāk žūst un šobrīd to piedāvājums ir daudz lielāks ne kā ādas zābakiem. Bieži vien sintētiskie materiāli vizuāli atgādina dabīgo ādu, bet to īpašības pat ir labākas. Viens no piemēriem ir mākslīgā nubuk āda.

Kādiem jābūt labiem pārgājienu apaviem?

Apavi būtu jāizvēlas atkarībā no ierastā pārgājiena garuma un veida. Iesaku izvēlēties starp hiking un trekking zābakiem, kas ļaus gan doties 1-2 dienas pārgājienos tepat Latvijā, gan ārvalstu kalnu takās.

Manas obligātās prasības apaviem:

  • Mitrumdroša membrāna, parasti tā ir GORE-TEX® membrāna, kas pasargā no ūdens iekļūšanas apavos, kā arī nodrošina gaisa apmaiņu apavos (elpošanu), tādējādi mazinot kāju svīšanu. Apavu “elpošana” ir īpaši svarīga, lai kājām sasvīstot, neveidotos tulznas, kas tad arī ir galvenais faktors, kāpēc pārgājienu var nākties pārtraukt. Membrānai var būt 1, 2 un 3 slāņi, jo vairāk slāņu, jo labāka ūdens izturība. Par membrānas klātesamību liecina klāt pievienotā birka ar tekstu GORE-TEX®, kā arī apavu nosaukumos bieži pievieno saīsinājumu “GTX”.
  • Neslīdoša zole, kas nodrošina maksimālu saskarsmi ar jebkuru virsmu neatkarīgi no reljefa, turklāt labi iztur temperatūras svārstības. Vispopulārākais zīmols ir Vibram®. Šo zoli izmanto populārākie pārgājienu apavu ražotāji, to atpazīsi pēc dzeltenā logo uz zoles apakšas.
  • Amortizējoša starpzole. Visbiežāk no EVA vai poliuretāna materiāla, kas nodrošinās labu amortizāciju, kā arī paši apavi kalpos ilgi un neizjuks, pat ja ikdienas apavi jums parasti ienēsājas šķībi vai nodilst nevienmērīgi.

Apavu pielaikošana

Apaviem jābūt cieši pieguļošiem, zābaku iekšpusē kāja nedrīkst šļūkāt, pirkstgalos jābūt pietiekami daudz vietai, lai tos varētu pakustināt. Šķietami vienkārši? Patiesībā tā viss nav. Pārgājienā, it īpaši, ja tas ir garš 1 dienas pārgājiens silta laikā, vai daudzu dienu pārgājiens, tad tā laikā kāja pastiprināti svīst un piepampst, līdz ar to dienas beigās kāja ir pamatīgi sapampusi un apavi var sākt spiest. Mani ieteikumi pielaikojot apavus:

  • Pielaiko apavus vakarā, kad kāja jau ir nedaudz uzpampusi;
  • Obligāti apavus piemēri kopā ar pārgājienu zeķēm, kurās tu dosies pārgājienā. Jā, tev būs nepieciešamas pārgājienu zeķes un par tām pastāstīšu kādā no nākamajiem rakstiem;
  • Izņem no zābaka zolīti un uzliec virsū savu pēdu, zolītei ir jāapkļauj tavu pēdu, priekšgalā zolītei jābūt 1-1,5 cm garākai par pirkstiem, jeb apaviem jābūt 1-2 izmērus lielākiem par ikdienas apaviem, lai, kad kāja piepampst, atliktu brīva vieta. Droši konsultējies ar pārdevēju, jo katram apavu ražotājam ir sava specifika. Arī pēdas mums atšķiras, vienam ir šaurāka, citam platāka, atbilstoši atšķiras arī apavu modeļi;
  • Dažos veikalos ir speciāls stends apavu pielaikošanai, lai simulētu iešanu pa nogāzi, noteikti izmēģini to, lai saprastu, vai zābaka iekšpusē neslīd pēda un nespiež pirkstus;
  • Ja kaut mazākais sīkums liekas traucējošs, piemēram kāda vīle, tad nepērc šos apavus, jo pārgājienā nekas neienēsāsies, tie nav ikdienas apavi. Šie apavi ir cietāki un ikviens noietais kilometrs tikai pastiprinās diskomfortu.

Apavu ievalkāšana

Pārgājienu apavu pareiza ievalkāšana ir obligāta. Ar ievalkāšanu es nedomāju uzreiz skriet uz mežu, nākamajā dienā doties daudzu dienu pārgājienā, vai vēl trakāk, ceļojumā uz kalniem. Kāpēc tas ir tik svarīgi?

  • Pirmkārt. Pārgājienu apavi ir cietāki par ikdienas apaviem, būs nepieciešams laiks, lai kāja pierastu pie apaviem un iešanas ar tiem, jo ikdienā diez vai staigā ar tik stingriem apaviem.
  • Otrkārt. Apavos esošai starpzolei ir nepieciešams laiks, lai tā pielāgotos tavai pēdas anatomijai.
  • Treškārt. Labāk ienēsāt apavus pirms pārgājiena un saprast, ka tie to tomēr neder, vēl pirms ar tiem pārvari dubļus, lai ja nu kas, var mēģināt tos atgriezt atpakaļ veikalam vai pārdot kādam citam. Pārgājienu apavu otrreizējais tirgus patiešām ir ļoti aktīvs, jo gandrīz ikvienam sanāk kļūdīties ar pareizo apavu izmēru.
  • Visbeidzot, neievalkāti apavi garantēti novedīs pie tulznām.

Kā pareizi ievalkāt apavus?

  • Vēl neņem nost pārdošanas birkas un cenas. Uzvelc pārgājienu zeķes un apavu ievalkāšanu sāc ar stundu ilgu staigāšanu pa māju. Piemēram, kamēr gatavo pusdienas vai vakariņas. Tā atkārto pāris reizes. Šajā laikā būsi pieradis pie apaviem un sapratīsi, ka zeķes ir pareizā biezuma un apavi ir ērti.
  • Pirms pārgājiena velti pāris dienas apavu ienēsāšanai ikdienas režīmā, piemēram, iznesot miskasti, ejot uz veikalu un citur, pāris dienas 1-3 stundas šādā režīmā būs tieši laikā.
  • Ja tik tālu nekas neliecina par neērtībām, tad sāc ar vieglu pārgājienu, bez izteikta reljefa kāpumiem un kritumiem. Pārgājiena garumam nevajadzētu pārsniegt 4 stundas un 10 km jau var būt par daudz. Ja tev jaunie apavi parasti veicina tulznas, tad jau laicīgi uzlīmē plāksteri, lai apavi ienēsātos bez sāpēm.
  • Tikai, kad esi nogājis vairākus vieglus pārgājienus, var uzskatīt, ka apavi ir ienēsāti un ir laiks garo distanču pārgājieniem.

Ar pārgājienu apavu iegādi un ievalkāšanu viss vēl nebeidzas. Apaviem ir nepieciešama atbilstoša kopšana un pārgājienu zābakos ir jāvalkā tikai tam paredzētas pārgājienu zeķes, lai saudzētu gan apavus, gan kājas. Par to vairāk kādā no nākamajiem rakstiem.

Kur iegādāties pārgājienu apavus?

Ja neesi pārliecināts par savām zināšanām, iesaku doties uz specializētajiem outdoor veikaliem (piemēram Ceļotājs, Gandrs, Virsotne), kas piedāvā, gan plašu pārgājienu preču klāstu, gan pārdevēji/konsultanti neatteiks padomu. Parastā sporta preču veikalā ne vienmēr būs zinošs personāls ar pārgājienu vai kalnā kāpšanas pieredzi. Pirms pirkšanas apavi noteikti ir jāpielaiko, tādēļ interneta veikali nav īstā vieta, kur tos iegādāties, jo ražotāju apavu izmēri var krietni atšķirties.

Ceru, ka raksts bija tev noderīgs. Ja ir kādi jautājumi, tad droši raksti komentāros.

Kristaps

Kā jau ģeogrāfs esmu aizrautīgs dabas atklājējs. Ikdienā nodarbojos ar aktīvu un izzinošu pārgājienu organizēšanu dažādos Latvijas purvos pārvietojoties ar purva/sniega kurpēm, savukārt brīvajā laikā meklēju maršrutus, kur doties dabā un nesastapt ļaužu pūļus. Manā biogrāfijā ir gan pārgājieni, gan laivu un SUP braucieni, kā arī velopārgājieni. Par to visu stāstīšu jums dodiesdaba.lv

3 komentāru

  • Diemžēl tas neatbilst patiesībai, garos sarežģītos pārgājienos, kā PCT, AT. vislabāk sevi pierādīja, viegli apavi, ar ātri žūstošu apdari
    Par to raksta arī garo pārgājienu pamatlicēji, ka Ray Jardin, Emma Gatewood, etc

    • Kas tieši neatbilst patiesībai? 🙂 Pilnībā piekrītu, ka vieglos apavos ir krietni vieglāk ilgstoši pavadīt laiku., tomēr jāņem vērā sezona, vieta, laika apstākļi, nesamais svars un viss iepriekš rakstā pieminētais. Vieglie un ātri žūstošie apavi nokalpo krietni īsāku mūžu nekā nopietni ādas zābaki. Tādēļ purviem izvēlos augstus ādas zābakus ar goretex membrānu, visur citur, sintētiskus vieglus apavus, ja zinu, ka nebūs dubļi, ūdens un sniegs.