SUP – viss par un ap

Beidzot vasara ar karstajām dienām ir klāt. Ja vēl neesi uzsācis SUPošanas sezonu, tad ir īstais laiks to sākt. Šajā rakstā pastāstīšu, kas ir SUP, kur vislabāk ar tiem doties un kur iznomāt, kā arī ar ko tie atšķiras.

Kas ir SUP?

Saīsinājums “SUP” nozīmē “stand up paddle boarding”. Šķiet, valodnieki joprojām nav izdomājuši, kā šo apzīmējumu latviskot. SUP ir kā liels sērfa dēlis, kuru stāvot kājās dzen uz priekšu ar aira palīdzību. Uz SUPa var vizināties pa upi, jūru vai ezeru, sauļoties, ķert viļņus, nodarboties ar jogu, makšķerēt un atrast arī citus pielietojuma veidus. Ar SUP dēli nav obligāti jābrauc stāvot kājās, bet var braukt arī sēdus un tupus.

SUP savu popularitāti Latvijā iemantoja līdz ar piepūšamo dēļu parādīšanos, kas ļauj tos ērti glabāt un transportēt.


SUP maršrutu TOP 5

#1 Cenas tīrelis

Droši varu teikt, ka Cenas tīrelis ir viens no skaistākajiem SUP braukšanas maršrutiem un ir unikāls ne tikai Latvijā, bet arī Eiropas mērogā, it īpaši saullēkta laikā, kad purvu klāj migla, saule iekrāso dzeltenu pamali un purvā sasaucas dzērves. SUP piedzīvojumi tiek organizēti pie laipas esošajā Skaista ezerā, kurš ir izrotāts ar daudzām mazām saliņām. Rēķinies, ka vasarā saule lec ļoti agri un grupas pulcēšanās pie purva notiek jau pirms plkst. 4:00, 2 km uz muguras jānes 10 kg smaga soma, 10 min aktīvi jāpumpē dēlis, pēc brauciena tas jāsaloka un jāieliek somā, atkal jāiet 2 km ar smago somu un jāatgriežas pie automašīnām. No purva ezeriņa nav jābaidās, tas tikai tumšāks par parastajiem ezeriņiem un vasarā pat siltāks par jebkuru citu ezeru.

SUP braucienus Cenas tīrelī ļoti regulāri piedāvā supadventures.me, bullulaivas.lv, šad un tad supfit.lv vai rigaslaivas.lv.

#2 Rīgas kanāls

Rīgas kanāls ir pazīstams gandrīz ikvienam, savukārt SUP braucieni ļauj uz Rīgu paraudzīties no cita skatu punkta. Īpašs piedzīvojums būs nesteidzīgi airējot pa kanālu kādā no darba dienu rītiem, malkojot kafiju ar kruasānu un vērojot, kā mostas Rīga. Aplis pa Rīgas kanālu un Daugavu prasīs aptuveni 2-3 stundas, maršruta garums ~7 km.

Regulārus SUP braucienus Rīgas kanālā piedāvā Rīgas Laivas, kas bāzējas Andrejostas Jahtklubā, info: rigaslaivas.lv; pasākumu informācija parasti tiek publicēta organizācijas Facebook lapās.

#3 Ķemeru tīrelis

Vietā, kur reiz Ķemeru tīrelī uzsāka kūdras ieguvi, tagad plešas appludināti karjeri. Sirreāla ainava ir saulrieta laikā, kad caur appludinātajiem kokiem laužas saules stari un no visas tuvējās apkārtnes sarodas dzērves un citi putni.

SUP braucienus Ķemeru tīreļa karjeros piedāvā bullulaivas.lv, šad un tad supfit.lv vai rigaslaivas.lv; pasākumu informācija parasti tiek publicēta organizāciju Facebook lapās.

#4 Brasla

Posmā no Braslas HES un zivju audzētavas līdz par ietekai Gaujā upes krastus veido sārti smilšakmeņi, kuros atsegumi seko cits citam, vienā no tiem iegrebts episkais uzraksts “LATVIETI PALIEC SKAIDRS”, citviet senās latvju zīmes. Ja braucienu turpina līdz pat Siguldas tiltam, tad būs iespēja baudīt skatu uz Turaidas pili. Vasarā Brasla vietām ir ļoti sekla, tādēļ jābūt jau iepriekšējai braukšanas pieredzei vai arī nāksies kādā no posmiem nokāpt no SUP dēļa un to pārstumt.

SUP braucienus pa Braslu piedāvā supfit.lv un rigaslaivas.lv; pasākumu informācija parasti tiek publicēta organizāciju Facebook lapās.

#5 Ogre

Ogre, īpaši posmā no Glāžšķūņa līdz ietekai Daugavā ir ļoti skaista, ik pa brīdim ir gan akmeņi un krācītes, gan dolomīta atsegumi un dziļi atvari. Pie Glāžšķūņa atrodas arī ļoti skaists kaskādes veida ūdenskritums.

SUP braucienus šajā maršrutā piedāvā supfit.lv; pasākumu informācija parasti tiek publicēta organizācijas Facebook lapās.

Ja Tev ir kāds foršs un iecienīts SUP maršruts, tad droši raksti komentāros.


Kā sagatavoties un ģērbties SUP braucienam

Ģērbies ērti – sportiski. Rēķinies, ka saullēkta laikā gaisa temperatūra var būt arī ļoti zema, pavasarī un rudenī pat noslīdēt līdz -1 grādam. Lai arī izmirkst ne katrs, tomēr noteikti sagādā maiņu drēbju kārtu. Kājās ieteicams vilkt sporta apavus (der arī kedas), apavi vairāk paredzēti akmeņainiem maršrutiem un aukstam laikam. Padomā arī par ūdens pudeli un pretiedeguma krēmu.

Atceries, ka līdzpaņemtais telefons un automašīnas atslēgas arī ir jāpasargā no izmirkšanas. Ja nav speciāla ūdensdroša maciņa vai trauka, tad var izlīdzēties ar aizvelkamiem maisiņiem, kuros lidojumu laikā parasti ievieto šampūnus un citas muitai uzrādāmās lieta (nopērkami saimniecības preču nodaļā un Drogas veikalos) vai vienkāršu plastmasas maisiņu. To visu ļoti ērti ir turēt jostas somiņā.


Kas jāņem vērā iegādājoties SUP dēli?

SUP braucieni vai nu patīk, vai nu nē. Turpinājumā neliels ieskats SUP atšķirībās, ja nu vēlies iegādāties.Iepatikās SUPošana? Varbūt ir vērts padomāt par sava SUP iegādi.

SUP veidi

Galvenie parametri ar kuriem atšķiras SUP dēļi ir garums, platums, tilpums, forma un izmantotā tehnoloģija. Izmērus parasti izsaka collās un pēdās. Garāki dēļi nodrošina ātrāku slīdēšanu un mazāku piepūli airējot, savukārt īsāki dēļi un dēļi ar izteiktāku apakšējās daļas izliekumu dod dēlim lielāku manevrētspēju. Dēļa platums ļaus spriest par tā stabilitāti, bet tilpums par dēļa nestspēju. Lielāka tilpuma dēļi būs piemērotāki smagākiem braucējiem.

SUP veidi
SUP veidi pēc to formas

Sērfošanas (SURF)

Latvijā maz izplatīti. Šie dēļi paredzēti sērfošanai pa vilni. Dēļi ir mazāka izmēra un tilpuma (parasti zem 10 pēdām garumā), spicu un uzliektu purnu, šauru asti un izteikti izliektu dēļa apakšu. Šie dēļi būs manevrīgi sērfojot pa vilni, bet lēnāki un grūtāk noturami taisnvirziena kustībā. Nav piemēroti airēšanai garas distances.

Universālais (ALLROUND)

Universālie dēļi paredzēti lietošanai visdažādākajos apstākļos. Šis ir populārākais dēļu tips un ieteicamākais iesācējiem, kā arī visbiežāk piedāvātais nomās. Dēļi ir garāki, platāki, stabili un viegli braucami pa gludu ūdeni. Atsevišķus modeļus iespējams aprīkot ar buru un izmantot arī kā vēja dēli. Stabilitātes rādītājs ir platums un tilpums. Pieaugušam cilvēkam, kuram nav iemaņu supošanā ieteicamais dēļa tilpums būtu vismaz paša braucēja svars reizināts ar divi. Savukārt minimālais ieteicamais platums 31″ colla vai aptuveni 78cm. Vispopulārākie garumi ir 10,6″ un 10,8″ pēdas. Dēļa atvasinājumu bez bagāžas stiprināšanas virvēm izmanto kā jogas SUP dēli. Galvenie mīnusi šiem dēļiem ir tā gausā gaita un kursa noturība.

Tūrisma (FLATWATER)

Tūrisma dēļi ir piemēroti lielu attālumu veikšanai. Tie ir ļoti stabili, paredzēti ātrai braukšanai taisnā virzienā, tādēļ ir garāki par universālajiem dēļiem, kā arī ar lielāku tilpumu un spicāku priekšu, lai uzņemtu lielāku ātrumu un noturētu taisnvirziena kustību. Visbiežāk šādu dēļu garums būs ap 11″ – 12″ pēdām. Uz dēļa būs pietiekami daudz vietas, lai novietotu mantas, pārvadātu suni vai pat vieglāku cilvēku.

Sacensību (RACE)

Pēc formas līdzīgi tūrisma dēļiem, bet šaurāki un garāki. Dēļi ir mazāk stabili un nebūs piemēroti iesācējam. Šis ir visātrākais dēļu tips, piemērots sacīkšu braukšanai, lai uz tā noturētos un spētu apgriezties ir nepieciešamas iemaņas.

Citi veidi

Daudz lielāki par iepriekš aprakstītajiem ir tandēma, 4 vietīgie un 8 vietīgie XL izmēra SUP dēļi, kas paredzēti ballītēm un korporatīvajiem pasākumiem. Vēl ir pieejami arī speciāli bērniem paredzēti mazāka izmēra SUP dēļi.

Tehnoloģiskās atšķirības un citi cenu ietekmējošie faktori.

Kvalitatīvu SUP dēli raksturo mazs svars un liela izturība, kam par pamatu ir vairāki PVC slāņi un FUSION tehnoloģija ar kuras palīdzību PVC slāņi tiek sakausēti kopā bez līmes izmantošanas, tādā veidā ietaupot ~20% no svara.

Iegādājoties SUP dēļi ir arī jāpadomā, kur tas visbiežāk tiks lietots, jo no tā ir atkarīgs, kāda tipa spuras izmantot. Garās spuras palīdzēs pie īriena noturēt taisnāku kustību, savukārt īsākas un mīkstākas būs piemērotākas seklās upēs, lai neaizķertos aiz akmeņiem.

Visbiežāk budžeta klases SUP komplektos ir iekļauti airi, bet dārgākajos ražojumos airi nav iekļauti. Arī šeit ir lielas atšķirības izmantotajos materiālos. Nopērkami ir gan polietilēna, gan alumīnija, gan arī vieglie karbona airi, kas ir visdārgākie. Ar alumīnija kātu parasti ir sastopami lētā gala airi, kas ir krietni izturīgāki par kompozīt materiālu airiem. Alumīnija airu mīnus ir to svars un tas, ka pie lielākas slodzes to gali liecas un pēc kāda laika aira garumu vairs nebūs iespējams izmainīt. Kompozītmateriālu (karbona) airi krietni vien vieglāki, kā arī neizliecas, bet tie nav tik izturīgi triecienos pret akmeņiem.

Neiztrūkstoša SUP komplekta daļa ir pumpis, ar kuru ir jāpanāk ~15-22 psi liels spiediens. Labākajiem pumpjiem ir divu cilindru kameru sistēma, kā arī iespēja mainīt spiediena spēku.

Būtiska nozīme ir arī somas kvalitātei un izmēram, lai ar to būtu ērti pārnēsāt SUP dēļus, nesatraucoties, ka tā izjuks.

Iegādājoties SUPu nevajag aizmirst par drošību. Noteikti nepieciešama arī drošības veste, savukārt lai nepazaudētu savu dēli upē, Tev noderēs pavada, kas vienā galā stiprinās pie SUP dēļa un otrā galā tiek aplikta ap potīti.

Kā kopt?

Viss ir vienkārši. Galvenais nosacījums, lai SUP ilgi kalpotu, ir to pēc lietošanas notīrīt un izžāvēt, kā arī neatstāt ilgstoši saulē.

Kur iegādāties SUP?

Vēl nesteidzies uz būvmateriālu veikalu, lai pirktu tur piedāvātos zemo cenu SUP dēļus. Profesionālu padomu saņemsi tikai specializētos veikalos, kā piemēram:


Mani ieteikumi

  • Ja vēl ne reizi neesi braucis ar SUP, tad iesaku apmeklēt kādu no apmācību nodarbībām, kuras organizē supadventures.me vai doties uz publisko pasākumu, pirms kura instruktors sniegs instruktāžu par braukšanas pamatiem.
  • Pirms SUP iegādes notestēt vairākus dēļu variantus vai nu dodoties dažādu organizatoru vadītos SUP braucienos vai izmantojot iespēju piedalīties SUP testos, kurus vasarā organizē Buļļu laivas.
  • Ja SUP plāno izmantot privātām vajadzībām, tad iesaku iegādāties karbona airi, jo tas ir daudz vieglāks par alumīnija un labāk nodod airēšanas spēku uz lāpstiņu. Karbona airis būs pārāk dārgs pirkums, ja to uzticēsi svešām personām, bez airēšanas prasmēm un pienācīgas atbildības, jo to arī ir viegli salauzt.
  • Iegādājoties SUP dēli, pievērs uzmanību celtspējai, lai tā būtu ar rezervi, pretējā gadījumā uzkāpjot uz dēļa nāksies stāvēt ūdenī.
  • Protams, vēl ir daudz un dažādu SUP nianšu, par ko izsmeļošāk var pastāstīt instruktori un pārdošanas konsultanti.

Kristaps

Kā jau ģeogrāfs esmu aizrautīgs dabas atklājējs. Ikdienā nodarbojos ar aktīvu un izzinošu pārgājienu organizēšanu dažādos Latvijas purvos pārvietojoties ar purva/sniega kurpēm, savukārt brīvajā laikā meklēju maršrutus, kur doties dabā un nesastapt ļaužu pūļus. Manā biogrāfijā ir gan pārgājieni, gan laivu un SUP braucieni, kā arī velopārgājieni. Par to visu stāstīšu jums dodiesdaba.lv

1 komentārs