Pārgājiens Līgatne – Gauja

Jauks un pavasarim atbilstošs maršruts no Līgatnes Lustūža līdz Gaujai un atpakaļ. Kopumā ~7 km. Taciņa vietām ir marķēta, tomēr brīžiem pazūd, bet galvenais ir turēties tuvāk Līgatnes upei, kuras krastos atsedzas smilšakmeņi ar alām un pagrabiem.

Lai arī bijām turpat pie pilsētas, tomēr šeit to nejūt, tā vietā valda mežonīga daba, skaisti egļu meži, gravas un tērcītes.

Pārgājienu uzsākām un noslēdzām pie Vilhelmīnes dzirnavām, kurās var baudīt lieliskus ēdienus, piemēram, siera karbonādi. Tālāk devāmies gar Lustūzi, kas ir tūristiem ļoti iecienīta vieta, jo šeit savulaik izkalts liels daudzums alu un pagrabu, un šī ir vienīgā vieta, kur pagrabi kalti pat divos līmeņos. Šodien joprojām vairāki pagrabi kalpo iedzīvotājiem, kur uzglabāt ziemas krājumus.

Dodoties augšup pa trepēm virzienā uz Gauju, upes labajā krastā sākas egļu mežs, ik pa brīdim ir kāda graviņa, bet taciņa ir samanāma un vietām marķēta, pārkritušie koki ir apzāģēti, lai pārgājiens būtu vieglāks. Vienā no stāvkrastiem paveras skats uz Līgatnes papīrfabriku, kas dibināta 1815. gadā un kura bija par iemeslu Līgatnes ciemata tapšanai. Tālāk jāseko taciņai, bet ja tā tiek nozaudēta, tad tik jādodas lejup tuvāk upei un gar to jābrien uz priekšu.

Upes pretējā krastā ik pa brīdim var ieraudzīt pa kādam izraktam pagrabam, dažam ieeja ir vienā augstumā ar upes ūdens līmeni, līdz ar to kādam bija jānopūlas, lai tiktu pagrabā sausām kājām, jo taciņu šeit nav. Savukārt pieejamākās vietās atradīsiet pagrabus ar jaunām iemūrētām durvīm.

Pirms Gaujas ir divi tiltiņi un pa jebkuru no tiem varat doties atpakaļ uz sākuma punktu. Atpakaļceļā sanāks doties caur Līgatnes papīrfabrikas vēsturisko centru, kur ir saglabājušās strādnieku mājas no 20 gs. sākuma, turklāt tās ir senākās koka rindu mājas Latvijā. Bez strādnieku mājām Līgatnē veiksmīgi ir saglabājusies arī aptieka, skola, slimnīca (mūsdienās aprūpes centrs) un papīrfabrikas klubs (kultūras nams), kas nu jau atjaunots. 

Pārgājiena maršruts:

GPX , KML , un ZIP arhīvā ievietots GPX fails.

Lejupielādē LVM GEO aplikāciju, pievieno GPX failu, pieslēdz vēlamo fona karti un dodies dabā! Pie reizes izdari labu darbu – ja atrodi atkritumus, tad tos savāc līdzi maisiņā, vai trakākos gadījumos noziņo vides SOS. Instrukcija par GPX lietošanu pieejama šeit.

Dodoties pa maršrutu esi vērīgs, alas un atsegumus apzināti neesmu norādījis, lai tev pašam būtu lielāks atklāšanas prieks.

Noderīgas saites:

Kā nokļūt?

Kristaps

Kā jau ģeogrāfs esmu aizrautīgs dabas atklājējs. Ikdienā nodarbojos ar aktīvu un izzinošu pārgājienu organizēšanu dažādos Latvijas purvos pārvietojoties ar purva/sniega kurpēm, savukārt brīvajā laikā meklēju maršrutus, kur doties dabā un nesastapt ļaužu pūļus. Manā biogrāfijā ir gan pārgājieni, gan laivu un SUP braucieni, kā arī velopārgājieni. Par to visu stāstīšu jums dodiesdaba.lv

3 komentāru

  • Paldies par maršrutu un ieteikumu! Brīnišķigi skaists un jauks gājiens. Pie tam, neskatoties uz to, ka līdz ar pavasarīgi vasarīgu dienu iestāšanos pašu Līgatni gāza nost no kājām, mežā, gar upi nesatiku nevienu pašu cilvēku. Atpakaļceļā iespējams līdz papīrfabrikas teritorijai iet nevis caur pilsētu, bet gan gar pašu Līgatnes upes otru krastu. Jauks variants. Liels paldies! 😊👍

Verified by MonsterInsights