Zelta rudens klāt un varbūt dažviet Latvijā jau zeltainainās lapas nomainījusi vienkārša pelēcība, bet tas netraucē doties dabā. Oktobra pēdējo nedēļas nogali pavadīju Kurzemē, lai sagatavotu jums ieteikumus par objektiem, ko skatīt posmā Kaltene – Roja – Ģipka, kur doties pārgājienā un nakšņot pie dabas. Ja plāno doties pārgājienā un līdz maršrutam ir jāmēro tāls ceļš ar auto, tad šie apskates objekti lieliski papildinās ceļojuma plānu.
Lūrmaņu klintis
Iesākumā par mazāk zināmu apskates objektu – Lūrmaņu klintīm, jeb atsegumiem, kas atrodas Rojas upes krastā 5 kilometrus lejup no Lubes dzirnavām. Kurzemē smilšakmens atsegumi nav bieži sastopami, tādēļ jo īpaši šis objekts ir apmeklēšanas vērts. Literatūras avotos šo objektu dēvē par kanjonveida ieleju, kas ir aptuveni 400 metrus garš, jauks, neliels upes posmiņš, protams ne tik cēls, kā Lielais kanjons Arizonas štatā, tomēr 3-6 metru augstumu sasniedz. Atsegumi ir bagāti daudzām nelielām nišām, tiem pāri plūstošiem avotiem un pat bruņuzivs fosilijām. Rudenī šeit patiešām ir skaisti, starp citu, jaunie pāri šo vietu ir iecienījuši laulību ceremonijām.
Bīlavu velna laiva
Turpat netālu no Lūrmaņu klintīm pie ceļa, kas ved uz Kroņmuižu atrodas Bīlavu velna laiva, kas ir vienīgā Latvijā saglabājusies seno skandināvu apbedījuma vieta veidota no lieliem laukakmens krāvumiem laivas formā. Platums ir apmēram 3 metri, bet garums sasniedz gandrīz 16 metrus, izveidota Bronzas laikmetā ap 950—750. gads p.m.ē. Turpat atrodas informācijas stends, atpūtas vieta ar galdiņu, ugunskura vietu un sagatavotu malku.
Ģipkas luterāņu baznīca
Skaistā un ar interesantu vēsturi apveltītā Ģipkas luterāņu baznīca atrodas 1,2 km dienvidos no Ģipkas centra, otrpus Jūrmalas – Kolkas ceļam (P 131). Kā izrādās, no laukakmeņiem būvētā baznīca ir tapusi pavisam nesen – pēc 1992. gada, jo iepriekšējā nodega padomju laikā – 1979. g., kā ironisks fakts celotajs.lv norādīts, ka baznīcas tornī pēc 2. pasaules kara atradās Dundagas mežniecības uguns novērošanas postenis. Plašāk par baznīcas vēsturi var uzzināt redzet.eu.
Pūrciema baltās kāpas taka
Pūrciema Baltā kāpa ir 20 metrus augsta un atrodas Rojas novadā – Pūrciemā. Ar kāpas apkārtni saista pirmo akmens laikmeta iedzīvotāju apmetni Latvijas ziemeļrietumu piekrastē. Te ir izveidota neliela pastaigu taka ar stāvām trepēm un laipu, kas rudenī un ziemā var būt slidena. Takas garums vien 900 metri, dažos tūrisma avotos norādīts, ka apskatei jāvelta stundu 🙂
Kaltenes kalvas
Kaltenes kalvas, jeb akmens krāvumus, kas atrodas Kaltenes tuvumā var uzskatīt par šī reģiona populārāko apskates objektu, vismaz no apskatītajiem. Vaļņveidīgie akmeņu krāvumi, kas vēlāk apauguši ar mežiem, veidojušies pirms vairākiem tūkstošiem gadu, atkāpjoties Baltijas ledus ezeram. Šeit ir neliels auto stāvlaukums, iekārtota pastaigu taka ar iespēju iet 800 metru vai 1,5 kilometru garo maršrutu. Pie šī objekta apraksta īpaši neaizkavēšos, jo pietiekami plaša informācija ar skaistiem foto un video pieejama latvia.travel.lv
Pārgājienu maršruti:
Piekrastes burvība ir tās priežus mežos, mazajās upītēs, kāpās un gravās. Daļu šīs teritorijas reiz klāja jūras ūdeņi, jo senais krasts atradās krietni tālāk no jūras, kā tas ir šobrīd, tādejādi atstājot aiz sevis unikālu teritoriju, kur baudīt pārgājienus.
Rojas dabas taka
Roja ir brīnumjauka upe, kas lejtecē gandrīz taisnā virzienā plūst cauri kāpu joslai, upe piemērota laivošanai un krasti lieliskiem pārgājieniem. Labiekārtotās Rojas dabas takas sākums atrodas netālu no Rojas estrādes, bet tikpat labi maršrutu var sākt arī citviet.
Pieejamas 3 dažāda garuma distances: 2 km, 7 km, 15 km maršruts. Daļu no maršrutiem var mērot arī ar velosipēdu. Upes labajā krastā atrodas labiekārtots avots, kur vietējie ņem ūdeni. Pie atpūtas vietām Žocenē un Rojā ir izveidotas arī laivu piestātnes.
Maršruta shēma pieejama arī LVM GEO mobilajā aplikācijā un mājaslapā.
Puiškalns un Pilsupe
Ja vēlies ko dabiskāku un mežonīgāku, tad iesaku doties pārgājienā gar Pilsupi, Kaļķupīti un Mazupīti. Maršruta nav dabā marķēts, bet taciņa ir nedaudz samanāma, aprakstu ar karti un GPX failiem atradīsi Dodies dabā maršrutu sadaļā. Upītes ir ļoti līkumainas, līdz ar to dažkārt var apjukt.
Šo teritoriju raksturo daudzi platlapju koki: kļavas, ozoli, lazdas un liepas, kas īpaši skaisti izskatās rudenī. Lai arī maršruts nav garš un upīte maziņa, reljefs ir ļoti izteikts, vietām nogāzes augstums pārsniedz koku augstumu un pārgājiens var iznākt fiziski nogurdinošs, tādēļ iesaku arī šajā nelielajā maršrutā paņemt līdzi dzeramo ūdeni.
20 metrus augstā zemesragā starp Kaļķupes un Mazupītes stāvajām gravām atrodas Puiškalna pilskalns ar improvizētu atpūtas vietu un koka stumbrā ierīkotu slēpni.
Atpūtas/nakšņošanas vietas pie dabas:
Kurzemē ir neskaitāmi daudz atpūtas vietu, kur oficiāli drīkst gan nakšņot, gan kurt ugunskuru, labiekārtoto piknika vietu meklēšanai ļoti ērti ir izmantot dodies.lv (ir pieejama gan mājaslapa, gan mobilā aplikācija) un LVM GEO.
Atpūtas vieta “Lubes dzirnavas”
Latvijas valsts mežu atpūtas vieta atrodas Rojas kreisajā krastā 500 metrus lejpus Lubes dzirnavām. Šobrīd piebraukšanu aizšķērso nokritis koks, pats celiņš arī ir pašaurs un aizaudzis, bet pie upes atrodas ugunskura vietas ar paveciem galdiņiem un arī šūpoles. Pati upe vismaz šobrīd laivošanai nav piemērota, jo ir viscaur aizgāzta kokiem, bet nomaļai atpūtai vieta ir piemērota.
Atpūtas vieta “Kaltene”
Šo atpūtas vietu izmantojām savai nakšņošanai un rekomendējam arī jums. Rudenī visdrīzāk citus atpūtniekus nesatiksiet. Atpūtas vieta atrodas meža ielokā blakus daļēji noraktai kāpai. Pieejami gan galdiņi ar nojumēm, gan ugunskura vieta. Malku jāgādā pašiem.
Noderīgas saites:
- Idejas pārgājieniem: Dodies dabā facebook grupa
- Pikniku un atpūtas vietas: dodies.lv
- Informācija par pilskalniem: latvijas-pilskalni.lv
- Jūrtakas maršruti: coastalhiking.eu un celotajs.lv
- Plašāk par velna laivu var uzzināt senvietas.lv
Pievienot komentāru