Rēzekne no cita skatu punkta

Ar laivu starp Rāznu un Lubānu

Vai zināt, kura upes savieno divus lielākos Latvijas ezerus – Rāznas un Lubānu? Divpadsmitā garākā upe Latvijā ūdeņus smeļas no ezeriem un purviem, dažviet tā ir pat 7 metrus dziļa. Tā ir Rēzekne jeb Rēzne ar 116 kilometru garumu. Laivotājiem varbūt maz zināma un tieši tādēļ vērts iemēģināt.

Savu ziemas-pavasara braucienu sākām pie Ratnieku tilta, klasiskais maršruta sākums ir no Stoļerovas, tur sākas ieleja. Upes krasti ir netipiski – ganības un apstrādātie labības lauki ir līdz pat ūdenim, neatstājot vietu krūmiem, līdz ar to paverot plašu skatu uz apkārtni. Uzņēmīgākie var startēt arī no Rāznas ezera.

Rēzeknes ieleja

No Greiškāniem līdz Rēzeknes centram straumes ātrums kļūst jūtamāks, krāces un asie līkumi, kā arī vietām pārkritušie koki ir izaicinājums mūsu 5 metrus garajiem jūras kajakiem, bet tas tikai piedod odziņu šai garšu buķetei. Tomēr upe ir tīrīta no kokiem, līdz ar to visur var tikt apkārt, pāri un zem kokiem.

Pilsētā par galveno apskates objektu būsiet jūs paši, it īpaši laižot cauri vecajam aizsprostam. Pilsētniekiem par jūsu tuvošanos paziņos pīļu bari, kas sabijušās trauksies jums pa priekšu.

Tikai izbraucot cauri Rēzeknes pilsētai sākas netīrītais, kokiem piegāztais posms, kur vietām būs jāapnes laivu apkārt šķēršļiem, tādēļ lielākā laivotāju daļa parasti izvēlas finišēt pie Latgales vēstniecības GORS. Uzņēmīgākie var turpināt kaut līdz Lubānam un finišēt pie Ūdens tūrisma attīstības centra Bāka, tad gan tas ir vairāku dienu maršruts, pa ceļam būs arī pāris HES un dzirnavu aizsprosti, savukārt pirms ietekas Lubānā, Rēzekne ir iztaisnota, ieslēgta polderos kā dziļš kanāls (dziļums 7m).

Manuprāt interesantākais posms ir no Greiškāniem līdz Latgales vēstniecībai GORS, bet tā, kā iesākumā ir krāčaināks posms, tad iesaku startēt agrāk un pierast pie laivām jau posmu iepriekš.

Latgales vēstniecības GORS

Attālumi
Kaunatas ezers – Spruktu HES – 15 km
Spruktu HES – Stoļerovas tilts – 2 km
Stoļerovas tilts – Ratnieku tilts – 5 km
Ratnieku tilts  – Punduru tilts – 10 km
Punduru tilts – Greiškānu tilts – 5 km
Greiškānu tilts – vēstniecība ”Gors” – 11 km
Rēzeknes centrs – Greivuļu HES – 7 km
Greivuļu HES – Tauriņkas dzirnavu tilts – 9 km
Tauriņkas dzirnavu tilts – Sakstagala / Liužas ceļa tilts – 8 km
Sakstagala / Liužas ceļa tilts – Romanovkas ceļa tilts – 9 km
Romanovkas ceļa tilts – Rikavas ceļa tilts – 12 km
Rikavas HES – Murāni – 5 km
Murāni – Lubāna ezers – 17 km

Kas jāņem vērā?

  • Braucot tik agri pavasarī iesaku iznomāt hidrotērpu un neoprēna cimdus, vai vismaz paņemt maiņas drēbes, jo iekrītot ūdenī pie mīnus grādiem ātri vien nosalsiet.
  • Vidējais laivošanas temps pavasarī ir 5-7 km/h, straujākos posmos pat divtik ātrāk, līdz ar to vienai dienai var droši rēķināt 30 km.
  • Aiz Rēzeknes pilsētas ir daudz koku sanesumu un bebru nedarbu, līdz ar to jārēķinās ar krietni lēnāku tempu. Pēc Greivuļu HES upe paliek platāka un šķēršļiem jābūt mazāk.

Noderīgas saites:

Kristaps

Kā jau ģeogrāfs esmu aizrautīgs dabas atklājējs. Ikdienā nodarbojos ar aktīvu un izzinošu pārgājienu organizēšanu dažādos Latvijas purvos pārvietojoties ar purva/sniega kurpēm, savukārt brīvajā laikā meklēju maršrutus, kur doties dabā un nesastapt ļaužu pūļus. Manā biogrāfijā ir gan pārgājieni, gan laivu un SUP braucieni, kā arī velopārgājieni. Par to visu stāstīšu jums dodiesdaba.lv

Pievienot komentāru

Verified by MonsterInsights