Idejas brīvdienām Vidzemē

Vidzeme ir plaša, ar neskaitāmiem apskates objektiem un pārgājienu maršrutiem. Šoreiz ceļojumam veltījām 3 dienas un lai to visu aprakstītu, būtu nepieciešams ļoti daudz laika, tādēļ, šoreiz dalīšos ar pāris foršām vietām Vidzemes tālākajā galā, kuru apskati varat droši papildināt arī ar citiem objektiem.

Apskates objekti, kurus vērts redzēt:

Ja plāno doties pārgājienā un līdz maršrutam ir jāmēro tāls ceļš ar auto, tad šie apskates objekti lieliski papildinās ceļojuma plānu.

Galgauskas Svētā Jāņa Kristītāja pareizticīgo baznīcu 

Galgauskas pamestā pareizticīgo baznīca, jeb kā google maps norādīts Ortodox Church, atrodas Tirzas upes krastā. Lai nokļūtu ar automašīnu, ir jābrauc vairākus kilometrus pa meža ceļiem un celiņiem. Neticami, ka kaut kur šķietami meža vidū var būt baznīca. Galgauskā pareizticīgo baznīca tāpat kā Stāmerienā tika celta 19.gadsimta vidū, jo muižu īpašnieki bija pareizticīgie, bet kopš pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem ir pamesta. Viens no torņa kupoliem sasvēries un jebkurā brīdī var arī iebrukt. Baznīca nav vienīgā, ko Galgauskā ir vērts apskatīt. Tirzas stāvkrasti no Galgauskas HES līdz Tirzas tiltam ir īpaši skaisti, bet labāk vērot, laivojot pa upi.


Bijušās Padomju Savienības kodolraķešu bāze Zeltiņos

Starp Lejasciemu un Alūksni atrodas bijušās Padomju savienības kodolraķešu bāze. Uz apskates objektu ir ceļa norāde, sekojot tai būs jābrauc pa betona plāksnēm. Lielāko teritorijas daļu šobrīd apsaimnieko kokapstrādes uzņēmums, bet meža ielokā saglabājušies angāri, kur kādreiz glabātas raķešu galviņas un to palaišanas iekārtas, dažādas bāzes ēkas, sargposteņi un citi elementi. Centrālais objekts ir Ļeņina galva.


Dēliņkalna skatu tornis

Dēliņkalns ir Alūksnes augstienes augstākais paugurs, kurā atrodas skatu tornis ar binokli un lielisku ainavu. Automašīna ir jāatstāj stāvlaukumā paugura pakājē un līdz tornim ir jādodas 200-300 metrus kājiņām, kas ir lielisks pluss, jo tādā veidā šī vieta tiek pasargāta no piemēslošanas. Pie skatu torņa ir soliņi, kā arī kāds ir iekārtojis ugunskura vietu.


Seda – kūdras ieguves pilsētiņa

Seda – ļoti sirreāla pilsētiņa jeb vieta, kur apstājies laiks. Pagājušā gadsimta 50. gados, blakus Sedas purvam tapa pilsēta ar Staļinlaika apbūvi un pilsētplānojumu. Kā jau tajos laikos bija ierasts, strādniekus atsūtīja no visas plašās Padomju Savienības. Kūdru izstrādāja, un laukus appludināja, bet pilsētiņa ar tās iedzīvotājiem palika. Joprojām saglabājies vecais kūdras transportēšanai paredzētais šaursliežu dzelzceļš ar pieturu, depo, lokomotīvi un vagoniem. Manuprāt, kolosāla vieta, ja varētu iedarbināt vilcieniņu, tad tā būtu lieliska tūrisma atrakcija, līdzīgi kā ar Baložu kūdras bānīti.


Pārgājienu un pastaigu maršruti:

Īsāki un garāki maršruti, kuru iemēģinājām un iesakām arī tev. Lielākā daļa no tiem ir marķēti un to sākumā ir izvietoti informācijas stendi. Par katru no maršrutiem varētu rakstīt gari un izvērsti, bet šoreiz īsumā par to, kas tajos sagaida.

Korneti-Peļļi, Drusku pilskalna taka

Šajā apkārtnē ir 4 pastaigu takas, ja tās saliek kopā un papildina ar citiem tuvējiem apskates objektiem, tad sanāk arī labs pārgājiens ar kārtīgiem kāpumiem un plašu ainavu. Drusku pilskalna taka sākas Kornetu centrā, turpat pie estrādes arī atrodas muižas drupas. Takas garums ir 3,5 km, tā ved gar Dzērves un Pilskalna ezeru, vienā no pauguriem ir izvietos skatu tornis, savukārt no Kornetu kalna atklājas plašs skats uz Igaunijas pusi, kur pat var saskatīt Munameģi. Pavasarī mežs ir pilns ar vizbulītēm, savukārt rudenī ainavu izdaiļo dzeltenās lapas.


Vizlas dabas taka

Vizlas dabas taka vijas gar dolomītu kanjonā ieskautu upīti, tās krastā atrodas iespaidīga lieluma Žākļu dižakmens. Takas garums ir 1,2 km, bet tā, kā šī taka nav apļveida, tad pa to pašu maršrutu ir jāmēro ceļš atpakaļ. Ja ar šo taku ir par maz, tad ceļu var turpināt gar Gauju, bet jāņem gan vērā privātīpašumu norādes.


Abula dabas taka

Teicami nomarķēta 11 km gara taka, kas sākas pie Brenguļu alusdarītavas. Pozitīvs pārsteigums – nebija nevienas nomestas alus pudeles. Pašā sākumā Brenguļos taciņa ir uzarta un vagās sastādīti kartupeļi, bet, pēc zilā krāsojuma uz elektrības stabiem un sienām, ceļu var noprast. Tālāk pārsteigumi mums neatgadījās. Ja ar šo distanci ir par maz, tad maršrutu var sakombinēt ar Valmierai tuvāk esošo Baiļu taku. Info par maršrutu skatāms šeit.


Kalamecu un Markuzu gravas

TOP vieta, kas noteikti ir jāredz un jā, nevis vienkārši apskatīt vienu atsegumu un kaskādi, bet gan apskatīt gan Kalamecu, gan Markuzu gravu. Lai arī nosaukumā ir teikts gravas, lielākā daļa apmeklētāju apskata tikai tuvāk esošo 240 m garo Kalamecu gravu, kurā ir nelieli kaskādes veida ūdenskritumi. Pāri laukam atrodas otra 250 m garā grava – Markuzu, jeb Markūzu, kura ar savu izmēru ir iespaidīgāka, tās dziļums 13 metri un platums 14-25 metri, šeit atrodas arī 8 m gara ala, kas gan šobrīd ir daļēji aizbrukusi un, kā gandrīz ikviena Latvijas dolomīta ala, ir apmeklētājiem bīstama, jo jebkurā brīdī uz galvas var uzkrist prāvs akmens bluķis. Tuvējās mājas mūrētas no dolomītiem, kas arī izskaidro stāvo dolomīta krauju un alu izcelsmi. Vecās māju drupas un daudzie pagrabi liecina, ka sendienās šeit ir bijušas pamatīgas saimniecības. Varu tikai apskaust, cik pārdomāti un skaisti bija izvietotas ēkas.


Atpūtas/nakšņošanas vietas pie dabas:

Vidzemē ir neskaitāmi daudz atpūtas vietu, kur oficiāli drīkst gan nakšņot, gan kurt ugunskuru, ļoti ērti ir izmantot dodies.lv (ir pieejama gan mājaslapa, gan mobilā aplikācija) un LVM GEO karšu pārlūku un mobilo lietotni. Tā, kā ceļojums bija maija sākumā un naktis vēsas, tad varējām izvēlēties nakšņot skaistākajās vietās nesatraucoties par citiem apmeklētājiem.

Atpūtas vieta pie Pātraža ezera

Turpat netālu no Zeltiņiem atrodas forša atpūtas vietiņa ar nojumi, galdu un soliem, ugunskura vietu un pat malku. Pie Pātraža ezera atrodas laipa un pieved zemes ceļš, tāpēc šo vietu ir iecienījuši makšķernieki. Vakarā, kad atbraucām, brītiņu bija jāuzgaida, līdz dienas atpūtnieki dodas prom, savukārt 6:00 no rīta pie laipas jau bija 5 automašīnu rinda ar laivām uz jumta un piekabēs. Ņemiet vērā, ka navigācijas iekārtas var arī aizvest nepareizi, tāpēc jāskatās kartē un jāseko saprāta balsij 🙂


Atpūtas vietas pie Kokšu un Dibena ezeriem

Ezeri ar interesantiem nosaukumiem izvietojušies rindā viens aiz otra. Atpūtas vietas ir abos krastos un apkārt tiem ved arī pastaigu taka. Pie dažām no atpūtas vietām ir arī galdiņi. Malka ugunskuram gan būs jāgādā pašiem. Ejot mežā ir jāuzmanās no atstātajām dāvanām. 🙁 Vakarā, kad ieradāmies, atpūtas vietas bija uz izķeršanu, kamēr skatījāmies pēc labākā varianta, pirmā vieta jau tika aizņemta, bet, kad izraudzījāmies savu apmešanās vietu, arī pretējā krastā ieradās atpūtnieki, kas norāda, ka vasarā šīs vietas varētu būt ļoti pieprasītas.


Noderīgas saites:

Kristaps

Kā jau ģeogrāfs esmu aizrautīgs dabas atklājējs. Ikdienā nodarbojos ar aktīvu un izzinošu pārgājienu organizēšanu dažādos Latvijas purvos pārvietojoties ar purva/sniega kurpēm, savukārt brīvajā laikā meklēju maršrutus, kur doties dabā un nesastapt ļaužu pūļus. Manā biogrāfijā ir gan pārgājieni, gan laivu un SUP braucieni, kā arī velopārgājieni. Par to visu stāstīšu jums dodiesdaba.lv

Pievienot komentāru

Verified by MonsterInsights