Idejas brīvdienām Kurzemē

Kurzeme ir tik plaša, ka ar vienu rakstu nepietiks, lai uzskaitītu visas skaistās un interesantās vietas. Šoreiz Dodies Dabā ieteikumi par mazāk zināmiem objektiem, ko skatīt posmā Kandava – Jūrkalne – Dundaga, kur doties pārgājienā un nakšņot pie dabas. Ja plāno doties pārgājienā un līdz maršrutam ir jāmēro tāls ceļš ar auto, tad šie apskates objekti lieliski papildinās ceļojuma plānu.

Lāčkroga ezers

Braucot no Sabiles, īsi pirms Rendas, tikai 200 metrus no lielā autoceļa, atrodas dzidrs, zaļganzilas nokrāsas Lāčkroga ezers, kas ir ieguvis lielu popularitāti Instagram. Patiesībā tas nav ezers, bet gan pavisam neliels pamests karjers ar tipisku ūdens nokrāsu. Protams, dīķis nav tik skanīgs vārds, tādēļ nelielā laika posmā tas nonācis pie ezera nosaukuma. Lai uzņemtu skaistas bildes, nepieciešams, lai uzspīd saulīte, tālāk jau tikai meistarības un filtru jautājums. 🙂 Jārēķinās, ka brīvdienās šī vieta ir ļoti apmeklēta un būs jāpastāv rindā, lai nogaidītu brīdi bez cilvēkiem.

Liels lūgums ievērot privātīpašuma tiesības un automašīnas atstāt pie šosejas, bet atlikušos 200 metrus mērot kājām, nevis pretlikumīgi apbraukt paceļamo barjeru.


Kurzeme, protams, ir pazīstama ar Eiropā platāko ūdenskritumu – Ventas rumbu, kā arī tā mazo māsiņu – Abavas rumbu. Ja esi Kuldīgā, tad noteikti jāapskata arī Alekšupītes ūdenskritums. Dodies Dabā šoreiz lielāku akcentu liek uz mazāk zināmiem ūdenskritumiem, kuros nav tik lielas ļaužu masas.

Saules ūdenskritums

Kandavas novada Matkulē, kur gar Zīļu mājām tek neliels strauts, pirms pašas ietekas Imulā, atrodas 1,8 metrus augstais Saules ūdenskritums. Nokļūšana ir pavisam viegla: dodoties pa zemes ceļu uz Zīļu mājām, pirms upītes ir jānogriežas pa labi un gar tās krastu jādodas līdz par Imulai.

Zārtapu grava un ūdenskritums

Dundagas novadā netālu no Pēterezera dabas takas atrodas Zārtapu grava un ūdenskritums. Visērtākā un ātrākā piekļuve ir pa stigu, kas atrodas 600 m no Pēterezera dabas takas stāvlaukuma Mazirbes virzienā, šeit jau būs redzama taciņa pa kuru jāšķērso kāpas un ieplakas, lai nokļūtu pie Zārtapvalka jeb Zārtapu upītes, kuras krastos atsedzas smilšakmeņi un koši sarkanīgi māli. Ielejas posms ir līdz 300 m garš, un atsegumi ir līdz 4 m augsti, dažās vietās redzami petroglifi – seni iegravējumi, kuri atgādina rūnas. Ūdenskrituma augstums 2,2 m un platums līdz 0,6 m. Sausās vasarās tas izsīkst.


Pārgājienu maršruti:

Kurzeme būtu neiedomājama bez tās piekrastes, mazajiem zvejnieku ciemiem un plašajiem mežiem. Šeit ir īstā vieta, lai dotos pārgājienā un pazustu dabā. 🙂

Jūrtaka

Ja esi gatavs daudzdienu pārgājienam, tad izmēģini Jūrtaku – garās distances pārgājienu maršruta E9 daļu gar Baltijas jūras piekrasti, kas sākās pie Lietuvas-Latvijas robežas Nidas ciemā Latvijā un finišē pie Tallinas ostas Igaunijā, maršruts ir veicams abos virzienos. Taka ir sadalīta pa dienām un grūtības pakāpēm, kas ļauj ik vienam izvēlēties sev piemērotāko distanci. Lauku ceļotājs ir sagatavojis arī vienas un divu dienu maršrutus, kurus ērti sākt un beigt, izmantojot sabiedrisko transportu.

Ja neesi gatavs mērot visu piekrasti kājām, tad var apskatīt daudzās bākas, kas ir viena par otru skaistāka, kā arī starp Jūrkalni un Labragu ar auto piebraukt pie paša jūras krasta.

Dabas taka “Rīvas loki”

Dabas taka “Rīvas loki” sākas pie Ulmales-Labraga luterāņu baznīcas un vijas 3 kilometrus augšup gar Rīvas upes kreiso krastu. Rīva šeit ir iegrauzusi līdz pat 12 metrus dziļu ieleju ar neskaitāmiem upes līkločiem un stāviem krastiem. Jāņem vērā, ka maršruts ir lineārs, tas nozīmē, ka atpakaļceļam ir jārēķina klāt vēl 1,5 km pa grants ceļu. Maršruta apraksts ar KML un GPX failiem pieejams šeit.

Ja ar šo takas posmu ir par maz, tad var turpināt ar nākamajiem diviem posmiem, kas ir vēl 3 un 2 km gari. Maršrutā pieejamas vairākas vienkāršas atpūtas vietas ar soliņiem un ugunskura vietām. Pirmie divi posmi marķēti ar zaļu krāsu uz kokiem, pēdējais posms nav marķēts, tajā būs gan nogāzti koki, gan ar krūmiem aizauguši krasti. Visu triju posmu noslēgums ir pie Gumbu tilta un iešanai jāatvēl 2,5 stundas, kā arī laiks atpakaļceļam, ja otrā galā jau negaida automašīna. Plašāks apraksts un foto pieejams dodies.lv

Puiškalns, Pilsupe un Kaļķupe

Kaļķupes ieleja ir izteikta upes ieleja ar ļoti sazarotu gravu un sānu gravu tīklu, tā atrodas starp Dundagu un Ģipku. Upes krastos redzami smilšakmens atsegumi. Kaļķupe un Mazupe aiz pilskalna satek kopā Pilsupē, kas savukārt ietek Rīgas jūras līcī pie Baltās kāpas. Kaļķupītes atsegumu joslas kopējais garums līkumainajā upes ielejā ir iespaidīgs – 2,7 km. Kaļķupītes atsegumu maksimālais augstums ir 15 m.

Viena no teritorijas izteiksmīgākajām reljefa formām ir Puiškalns (Kaļķupes un Mazupes satekas vietā) – viens no dižākajiem Ziemeļkurzemes pilskalniem.Senos laikos, kad cīņās ar vāciešiem visi latviešu karavīri jau bija krituši, uz šī kalna salasījās kara pulku atliekas. Tur bijuši gandrīz tikai puiši, kas uz šī kalna līdz beidzamam vīram turējušies pretī vāciešu pārspēkam. Tā arī cēlies šī kalna nosaukums. Cita teika vēsta, ka šajā kalnā atradies vidēji liels akmens, kas pēc formas līdzinājies cilvēkam, saukts par “puisi”. Vietējās meitas, kuras gribējušas kļūt par līgavām, pie šī akmens tēla nesušas ziedojumus.

Maršruta karte, apraksts, GPX un KML faili pieejam Dodies Dabā maršrutu sadaļā.


Atpūtas/nakšņošanas vietas pie dabas:

Kurzemē ir neskaitāmi daudz atpūtas vietu, kur oficiāli drīkst gan nakšņot, gan kurt ugunskuru, ļoti ērti ir izmantot dodies.lv (ir pieejama gan mājaslapa, gan mobilā aplikācija) un LVM GEO karšu pārlūku un mobilo lietotni. Tā, kā ceļojums bija Lieldienās un naktis vēsas, tad varējām izvēlēties nakšņot skaistākajās vietās nesatraucoties par citiem apmeklētājiem. Vasaras sezonā atpūtas vietas, īpaši pie jūras, var būt pārpildītas.

Atpūtas vieta pie Pāvilostas

Izbraucot cauri Pāvilostai un šķērsojot Sakas upi var nonāk pie LVM iekārtotās atpūtas vietas, kas atrodas bijušās armijas bāzes teritorijā. Vasarā vieta ir ļaužu piepildīta un visai trokšņaina, bet ja nakšņošanai izvēlēsies vēsāku laiku, tad ir cerība atrast vietiņu pie galda un ugunskura.

Atpūtas vieta “Rojnieki

Šī atpūtas vieta atrodas Irbes upes krastā, netālu no autoceļa Ventspils- Kolka tilta pār Irbi. Piebraukšanu apgrūtina stāvā nogāze un izdangātais ceļš, tādēļ ar zemākām automašīnām jābūt piesardzīgiem. Atpūtas vietā ir gan galds, gan ugunskura vieta. Ja šī vieta ir aizņemta, tad var mēģināt laimi atpūtas vietas pie Irbes ietekas jūrā.

Atpūtas vieta “Irbes ieteka

Pie Irbes ietekas jūrā atrodas vairākas atpūtas un telšu vietas, kas izvietotas nomaļus viena no otras, katrā vietā ir galds ar soliem, ugunskura vieta. Ik pa laikam tualetes. Ļoti skaists skats, bet jāņem vērā, ka jūras vēji un mitrums aukstākā laikā var krietni saldēt.

Ņem vērā, ka

ugunskurus var kurt tikai šim nolūkam norādītās un speciāli ierīkotās vietās (ugunskura vietai jābūt norobežotai). Uguni nedrīkst atstāt bez uzraudzības, pirms došanās prom, ugunskurs ir jānodzēš.


Noderīgas saites:

Kristaps

Kā jau ģeogrāfs esmu aizrautīgs dabas atklājējs. Ikdienā nodarbojos ar aktīvu un izzinošu pārgājienu organizēšanu dažādos Latvijas purvos pārvietojoties ar purva/sniega kurpēm, savukārt brīvajā laikā meklēju maršrutus, kur doties dabā un nesastapt ļaužu pūļus. Manā biogrāfijā ir gan pārgājieni, gan laivu un SUP braucieni, kā arī velopārgājieni. Par to visu stāstīšu jums dodiesdaba.lv

Pievienot komentāru

Verified by MonsterInsights