Iepriekšējā rakstā par pārgājienu apavu izvēli jau pieminēju, ka, lai pārgājienā pasaudzētu kājas, nepietiek tikai ar ērtiem pārgājienu apaviem. Tad kāpēc vajag pārgājienu zeķes?
Ja apavi saudzē kāju no ārējiem vides apstākļiem un triecieniem, tad zeķu funkcija ir pasargāt kājas no iekšējiem apstākļiem, jeb pašiem zābakiem. Atšķirībā no ikdienas režīma, kad lietojat parastas zeķes, pārgājienu laikā jūsu ķermenis un pēdas piedzīvo pastiprinātu slodzi, pēdas pastiprināti svīst un piepampst. Pārgājiena laikā vidēji uz vienu kilometru tiek veikti 1300 soļi un to skaits tikai pieaug, ja ir jāšķērso krituši koki, saknes vai jākāpj augšup un lejā. Pareizām zeķēm ir izšķiroša loma, lai netiktu uzrīvētas tulznas un ilgstošā laikā arī izrīvēta zābaku iekšpuse.
Ņem vērā, ka pārgājienu zeķes var pasargāt kāju no neērtiem apaviem, bet parastās zeķes var gan novest pie tulznām, gan sabojāt pat vislabākos un dārgākos pārgājienu apavus.
Pārgājienu zeķes atšķiras no parastā zeķēm pat vairāk, ne kā tev liktos, tādēļ par tām pastāstīšu plašāk. Lai izvēlētos pareizās pārgājienu zeķes, jāņem vērā sekojoši parametri:
- Materiāls: visbiežāk tiek lietota merino vilna un poliestera vai neilona sintētiskās šķiedras;
- Zeķu augstums: pareiza augstuma zeķes aizsargās apavu iekšpusi pret nodilšanu;
- Polsterējums: nodrošina komfortu un mazina tulznu rašanos;
- Izmērs un piegriezums: zeķēm jābūt pieguļošām un pareizā izmēra, lai tās nerīvētu;
- Sezona: vasaras, vissezonu vai ziemas pārgājieniem.
Pārgājienu zeķu materiāls
Aizmirsti par kokvilnas zeķēm, tas, kas der sporta nodarbībām, nederēs ilgstošam pārgājienam.
Kokvilnas zeķes uzsūc mitrumu un nenovada to tālāk, bet gan saglabā iekšpusē. Līdz ar to pēc vairākām stundām pēda būs izmirkusi un varbūt pat nonākusi pie tulznām. Sintētiskās pārgājienu zeķes izvadīs mitrumu ārā caur pārgājienu apavos iestrādāto “elpojošo” membrānu.
Visbiežāk pārgājienu zeķes nesastāv tikai no viena vien materiāla, bet gan apvieno dažādus materiālus un to labās īpašības, lai kājas pasargātu no traumām, būtu siltumā un sausumā. Tieši mitrums veicina tulznu rašanos, kā arī kāju salšanu ziemā. Šie ir visizplatītākie materiāli, ko atradīsi pārgājienu zeķēs:
- Vilna: tikai neiedomājies omītes adītās vilnas zeķes. Nē, pārgājienu apavos izmanto merino vilnu, kas ir silta un “nekož”, jeb nerada niezi. Tā labi regulē temperatūru un nodrošina amortizāciju. Vēl viens pluss ir tas, ka vilnai ir dabiska pretmikrobu iedarbība. Merino vilnu lieto kopā ar sintētiskiem materiāliem, lai nodrošinātu lielāku berzes izturību. Lielāks vilnas % nodrošinās lielāku siltumu. Kāpēc tieši merino vilna nevis parastā? Merino vilna neaizķepina ūdensdrošo membrānu, tādējādi nemazina gaisa caurlaidības spējas.
- Poliesters: sintētisks materiāls, kas izolē, mitrina un ātri izžūst. Dažreiz to kombinē ar vilnu un/vai neilonu, lai radītu labu siltuma, komforta, izturības un ātras žāvēšanas kombināciju.
- Neilons: šī ir vēl viena sintētiska opcija, kuru laiku pa laikam izmanto kā galveno materiālu. Tas palielina izturību un var palīdzēt uzlabot žāvēšanas laiku.
- Spandekss: daudzās pārgājienu zeķēs ir neliels procents spandeksa. Šis elastīgais materiāls palīdz zeķēm noturēt formu un līdz minimumam samazināt saišķošanos un grumbu veidošanos.
Reti kurš iedziļinās zeķu sastāvā, tāpat kā preču lietošanas pamācībās, ja tas attiecas arī uz tevi, tad iesaku koncentrēties tikai uz merino vilnas procentuālo daudzumu.
Pārgājienu zeķu augstums
Pārgājienu zeķes ir dažādos augstumos, sākot no tik īsām, ka tās pat nerādās virs jūsu kurpēm, līdz tādām, kas sniedzas līdz celim. Zeķu garums nav jāizvēlas pēc tā, vai tas ir stilīgi vai nē, bet gan atbilstoši savu apavu augstumam. Zeķēm jābūt nedaudz 1-3 cm augstākām par apaviem, lai pasargātu kājas no berzes un apavus no izrīvēšanās. Vari vilkt arī garākas zeķes, tā jau ir gaumes lieta.
Veikalos atradīsi dažāda garuma zeķes:
- Ļoti zemās (apslēptās): šīs īsās zeķes nodrošina ļoti mazu aizsardzību pret nobrāzumiem, tāpēc tās jāvalkā tikai zemos apavos, piemēram, skriešanas vai vieglos pārgājienu apavos. Piedodiet, bet nerekomendēju nedz zemās zeķes, nedz zemos apavus;
- Zemās (līdz potītei): tās parasti pārklāj potītes kaulu. Piemērotas zema un vidēja augstuma apaviem;
- Pusgarās: šis ir klasiskais pārgājiena zeķu augstums. Zeķes parasti ir vairākus centimetru augstākas par potīti, lai pilnībā aizsargātu pret jebkura garuma zābakiem;
- Garās (līdz celim): šī garuma zeķes var sastapt retāk. Vairāk piemērotas alpīnismam un slēpošanai. Garākas zeķes var arī palīdzēt uzturēt kājas siltas kāpjot kalnos vai dodoties pārgājienā ziemā. Biežāk sastopamas kā kompresijas zeķes.
Zeķu polsterējums un biezums
Veikalos ir atrodamas zeķes gan ar, gan bez polsterējuma. Visbiežāk polsterējums atrodas uz papēža un purngalos. Zeķes var atšķirties ar dažādu biezumu. Te nu ir vieta eksperimentiem, lai atrastu vispiemērotāko zeķu biezumu. Iesaku izvairīties no pavisam plānām zeķēm, jo tās nenodrošina pietiekamu aizsardzību, drīzāk var kalpot tikai kā iekšzeķes. Iesaku izvēlēties vidēja biezuma zeķes. Ņem vērā, ka pašas biezākās zeķes aiztur vairāk siltumu un veicinās pārlieku svīšanu, jo tās nav paredzētas aktīvai kustībai.
Izmērs un piegriezums
Pārgājienu zeķēm jāatbilst pēdas izmēram. Nevajag jaukt ar apavu izmēru, jo pārgājienu apaviem jābūt lielākiem. Ja zeķes būs par lielu, tad veidosies grumbiņas, kas berzīs un izraisīs tulznas. Ja zeķes būs pārāk mazas, tad zeķes var slīdēt nost, kā arī polsterējums nepildīs savu funkciju.
Zeķes ir elastīgas un tām parasti norāda vairākus izmērus, piemēram, 35-36, 37-38, 39-40. Ja tavs pēdas izmērs ir uz robežas starp dažādiem izmēriem, piemēram, pēdai ir 36.5 izmērs, tad jāizvēlas mazākais no zeķu izmēriem (35-36).
Nav noslēpums, ka sieviešu un vīriešu pēdas atšķiras ne tikai pēc garuma, bet arī platuma, tādēļ sievietēm ieteicams izvēlēties speciāli viņām dizainētās zeķes, kas ne tikai atšķiras ar krāsu toni, bet arī ir šaurākas un labāk apņem pēdu.
Zeķēs var būt iestrādātas speciālas elastīgas atbalsta lentes pēdas arkas daļā, kas novērš lieku slodzi un iespējamās traumas. Kā arī tās var būt anatomiski pielāgotas labajai un kreisajai kājai ar dažādu materiālu polsterējumu.
Sezona
Veikalos pieejami gan vissezonas, gan vasaras un ziemas pārgājienu zeķes. Galvenā to atšķirība ir merino vilnas daudzumā. Vasaras zeķēm vilna nav nepieciešama, toties pārējās sezonās vilnas daudzums jāizvēlas atbilstoši pārgājienu tempam, zābaku izmēram un āra temperatūrai.
Kur iegādāties?
Ja neesi pārliecināts par savām zināšanām, iesaku doties uz specializētajiem outdoor veikaliem (piemēram Ceļotājs, Gandrs, Virsotne), kas piedāvā, gan plašu pārgājienu preču klāstu, gan pārdevēji/konsultanti neatteiks padomu.
Mani ieteikumi:
- Netaupi uz zeķēm. Jā, pārgājienu zeķes ir dārgas, to cena ir no 8 līdz 30 €, bet, ja reiz esi iegādājies pārgājienu apavus, kas noteikti maksā vairāk par 100 €, tad netaupi uz zeķēm, tās paildzinās apavu mūžu un nodrošinās nepieciešamo komfortu.
- Nevelc parastās vilnas zeķes! Nevelc!!! Tās pūkojas un aizsit gore-tex membrānu, līdz ar to apavi vairs nelaidīs cauri gaisu un kājas sāks svīst. Jau pēc viena pārgājiena būsi sabojājis apavus.
- Zeķu augstumam jābūt tādam, lai vismaz nedaudz tās būtu redzamas ārpus zābakiem, lai pilnībā pasargātu kājas. Te nav runa par zeķēm sandalēs. Tu vienmēr vari vilkt garās bikses, kas nosedz apavu augšu, turklāt meitenēm forši izskatās, kad zeķes ir pa virsu sporta legingiem.
- Ūdensnecaurlaidīgās zeķes nav paredzētas pārgājieniem. Veikalos ir pieejamas arī ūdensnecaurlaidīgas zeķes, bet ņem vērā, ka tās nenodrošinās ventilāciju, līdz ar to aktīvi ejot, tās nepasargās kājas no svīšanas. Šādas zeķes vairāk noder laivu braucienos, vai stāvot uz SUP dēļa, kā arī, ievelkot skriešanas apavos, var izmantot rogainingā, ja jāšķērso purvaini apvidi.
- Omītes vilnas zeķes lieliski noder pēc pārgājiena nakšņojot guļammaisā. Tām jābūt sausām un nevilktām, vislabāk visu pārgājienu turēt celofāna maisiņā, lai dienas laikā nebūtu pievilkušās ar mitrumu, tādējādi nakts laikā lieliski sildītu.
Ceru, ka raksts bija tev noderīgs. Ja ir kādi jautājumi, vai vēlies dalīties savā pieredzē, tad droši raksti komentāros.
Vai skriešanas zeķes pārgājieniem ir labāk (tuvāk vēlamajam) nekā ikdienas zeķes? Vai tikpat slikti? 🙂
Paldies par uzdoto jautājumu.
No personīgās pieredzes varu teikt, ka nosacīti skriešanas zeķes ir labākas par parastajām, bet nav ne tuvu pārgājienu zeķēm. Te jāņem vērā, ka arī skriešanas zeķes ļoti atšķiras. Veikalos ir gan parastās biezās kokvilnas zeķes, gan īpaši skriešanai paredzētas zeķes ar ventilācijas caurumiņiem un citām īpašībām. Esmu mēģinājis abas.
Secinājums tāds, ka šīs zeķes ļoti ātri nonēsājas un tās tik labi neaizsargā apavus un kājas. Dažkārt skriešanas zeķes izmantoju īsos līdz 10 km garos pārgājienos, kad ārā jau ir pietiekami silts, bet vēl nav vasaras svelme. Citos laika apstākļos un distancēs skriešanas zeķes nedod pietiekamu siltumu, vai gluži pretēji – nesargā no svīšanas un tulznām.
Iesaku BAUERFEIND kompresijas zeķes! Tagad tiem arī jaunas, tieši pārgājieniem pielāgotas!