apavu kopšana

Pārgājienu apavu kopšana

Nav noslēpums – kopti apavi ilgāk kalpos. Kā to darīt pareizi, lai apavi ilgāk saglabātos sausi, nedeformētos vai kā citādi nebojātos? Šajā rakstā uzzināsi, kā žāvēt, tīrīt un apstrādāt dažāda materiāla pārgājienu apavus.

Tikko pārnākot mājās:

Pirmais, kas ir jāievēro. Pārnākot mājās zābaki nav jānomet skapī, bet gan jānoskalo no dubļiem un jānovieto žāvēties. Ādas apavu un gore-tex membrānu tīrīšanai jāizmanto remdens ūdens, papildus var izmantot sūkli un speciālos apavu tīrīšanas līdzekļus, bet ne ziepes, jo tās bojā ādu un membrānu. Ieteicams žāvēt labi ventilējamā vietā, vasarā var nolikt uz palodzes, vai ārtelpās, ja tas ir iespējams, bet ne tiešos saules staros. Tā, kā mani pārgājieni pārsvarā ir pa purviem, tad slapji apavi ir neizbēgami un tos sāku žāvēt jau automašīnā, uzgriežot ventilāciju uz kājām, ja vien nav līdzbraucēju. 🙂

Ja zābaki ir piesmelti, tad jāizņem iekšējā zolīte un zābakos jāievieto saburzīts papīrs, šim nolūkam labi kalpo IKEA instrukcijas. Dažos interneta rakstos ir norādīts, ja avīzes tinte var iekrāsot apavus un aizpildīt gore-tex membrānu, tādēļ avīzes vietā jālieto salvetes/virtuves dvieļi. Manuprāt tas vairāk attiecas uz krāsainajiem žurnāliem, kuru papīrs tāpat slikti uzsūc mitrumu. Svarīgi ir nomainīt avīzes vai salvetes, tiklīdz tās ir uzņēmušas mitrumu un nav sākušas sadalīties.

Ko noteikti nevajadzētu darīt? Nedrīkst likt apavus uz radiatoriem. Straujā žūšana var novest pie tā, ka apavi deformējas un to nenovēlu nevienam dārgo apavu īpašniekam. Arī uz siltajām grīdām nevajadzētu ilgstoši turēt. Rekomendēju zem apaviem paklāt dvieli un grīda siltumu noregulēt uz zemāku režīmu (2 no 5). Ņem vērā, ka karstumā āda saraujas un tādejādi apavi var deformēties.

Pareiza zābaku žāvēšana var ilgt līdz divām dienām, it īpaši ja tie ir ādas zābaki ar gore-tex membrānu. Šo procesu paātrināt var speciāli apavu žāvētāji.

Apavu žāvēšana pārgājienos

Ja dodies daudzdienu pārgājienā, tad ļoti ieteicams paņemt līdzi arī avīzes. Skandināvijā dažkārt avīzes un papīrs ir pieejams arī kalnu/mežu namiņos, bet uz to ļoti paļauties nevajadzētu. Ir dzirdēti varianti, ka nakšņojot teltīs apavi tiek žāvēti guļammaisos ar ķermeņa siltumu. Ja tev ir šāda pieredze apavu žāvēšanā, tad padalies ar to komentāros.

Žāvēšana pie ugunskura vai pie krāsns var būt liktenīga taviem apaviem, jo zole var izžūt, saplaisāt, atlīmēties vai pat izkust. Šī ir klasiska aina, kad pēc laivu brauciena ugunskura mala ir noklāta ar svaigi ceptiem apaviem. 🙂

Kā rīkoties, lai apavus izžāvētu bez uguns klātbūtnes? Patiesībā no mitriem apaviem nav jābaidās, ja tie ir “elpojoši”, tad pietiks ar ūdens izliešanu un zeķu nomaiņu. Tālāk jau kāja ar savu siltumu izžāvēs apavus. Ja ir paredzams slapjš pārgājiens, tad var paņemt vairākus rezerves zeķu pārus (uzzini vairāk par to, kas jāzina par pārgājienu zeķēm), vai iegādāties zeķes, kas nelaiž cauri ūdeni, piemēram, Sealskinz ražojumu.

Sintētisko materiālu apavu kopšana

Sintētisko audumu materiāli ir ieguvuši lielu popularitāti it īpaši tādēļ, ka ir viegli kopjami un ātri žāvējami. Šādi apavi ir vieglāki par ādas zābakiem un kamēr ūdensdrošā membrāna ir vesela un apavi regulāri apstrādāti, tikmēr arī labi kalpo mitros apstākļos. Pretējā gadījumā neizbēgami apavi sāk laist cauri ūdeni, jo ražotāja veiktā apstrāde ar katru lietošanas reizi izskalojas laukā. Protams, pārgājienu apavi ir dažādi, uzzini, kā izvēlēties pārgājienu apavus.

Lai paildzinātu apavu ūdensnecaurlaidību, tos pēc žāvēšanas nepieciešams apstrādāt ar speciālu šķīdumu, ko jāveic ārtelpās, jo pūšamais līdzeklis ir smirdīgs, turklāt kopšanas līdzekļa ieelpošana var kaitēt veselībai. Pēc nopūšanas ir jānogaida aptuveni 4 stundas, lai apavi nožūst un tikai tad var atkal doties pārgājienā. Atpazīstamākais apavu apstrādes līdzekļu ražotājs ir TOKO.

Ādas apavu kopšana

Ar ādas apaviem līdzīgi kā ar sejas ādu, ja lietosi mitrinošus krēmus, tad tā ilgāk izskatīsies jauna. 🙂

Apaviem jābūt sausiem un bez smiltīm, attiecīgi pēc žāvēšanas papildus jānotīra ar apavu birsti, jāizņem šņores. Pēc tam ar lupatiņu jāuznes uz apaviem dabiskā materiāla krēms/balzams/vasks, jāierīvē un jāatstāj nožūt. Visbiežāk kopšanas līdzekļa sastāvā ir bišu vasks, kas gan mitrina un baro apavu ādu, gan pasargā to no ārējā mitruma, attiecīgi āda lēnāk piesūksies ar mitrumu un netīrumiem. Vasks ir jāuzklāj istabas temperatūrā, lai tas neiesūktos pārāk dziļi, bet izveidotu aizsargkārtiņu gan pret mitrumu, gan netīrumiem. Pēc vaska nožūšanas apavi ir jānopulē ar lupatiņu, lai iegūtu spīdumu. Es parasti notīru un novaskoju apavus vakarā un no rīta nopulēju. Šādi ievaskoti zābaki būs tumšāki, bet par to nav jāraizējas.

Visbiežāk apavu ražotāji iesaka savus apavu krēmus, vai, piemēram, TOKO, Grangers vai Hanwag apavu vasku.

Papildus arī ādas apavus var nopūst ar mitrumu atgrūdošo līdzekli, bet esmu novērojies, ka pūšot pa virsu ar vasku apstrādātiem ādas apaviem, šis līdzeklis atstāj neglītas nogulsnes/traipus, tādēļ apstrāde ir jāveic pirms vaska uzlikšanas un pēc tam jāatstāj uz aptuveni 4 stundām nožūt.

Neiedomājies likt ādas pārgājienu zābakus mazgāties veļas mašīnā.

Apavu iekšpuses tīrīšana

Sliktos laika apstākļos apavos var iekļūt ūdens un dubļi. Tas pats attiecas uz putekļiem, smiltīm, un priežu skujām. Lai šādi mazi priekšmeti nesabojātu iekšējo oderi vai pārgājienu zeķes, pēc katra pārgājiena izņem iekšzoli un to izkrati. Ja zābaku iekšpuse ir dubļaina, tad tā ir rūpīgi jāiztīra.

Pārgājienu zābakiem ir vai nu auduma (vairumā gadījumu Gore-Tex membrāna), vai ādas odere. Abu veidu oderējumus vislabāk notīrīt ar tīru ūdeni (remdenu, ne karstu) un sūkli. Tīrot zābaku iekšpusi, neizmanto suku, jo tā var sabojāt audumu.

Apavu iekšzoles ir mazgājamas 30°C, bet vislabāk tās ir mazgāt ar rokām. Ādas iekšzoles var mazgāt, izmantojot mitru sūkli, tāpat kā iekšējo oderi. Ja zābaku iekšpuse pēc mazgāšanas ar tīru ūdeni joprojām ož pēc sviedriem, tad iesaku izmantot speciālos apavu higiēnas aerosolus, arī iekšzoles mazgāšana novērsīs nejaukas smakas.

Cik bieži nepieciešama apavu apstrāde?

Ideālā gadījumā pēc katra pārgājiena. Protams, ja esi bijis īsā pastaigā sausos apstākļos, tad papildus apavu apstrāde nav jāveic. Ja pēc pārgājiena jau jūti mitras zeķes, tad ir pēdējais laiks apstrādāt apavus. Konkrēts apstrādes biežums nav noteikts, jo pārgājienu maršruti ir dažādi, bet rudenī un ziemā apavus vajadzētu apstrādāt biežāk, aptuveni pēc katra otrā pārgājiena.

Apavu kopšanas secība:

  • Netīrumu notīrīšana, nepieciešamības gadījumā noskalošana
  • Žāvēšana
  • Impregnēšana ar aerosolu
  • Atkārtota žāvēšana (sintētiskiem apaviem aptuveni 4 stundas, ādas apaviem līdz pat 24 stundas)
  • Ādas apaviem vaskošana un pulēšana

Apavu uzglabāšana

  • Uzglabājiet tos sausā un labi vēdināmā vietā.
  • Neatstāj zābakus pie ugunskura vai automašīnas bagāžniekā.
  • Glabā zābakus stāvus.

Kāda ir tava pozitīvā un negatīvā pieredze?

Kristaps

Kā jau ģeogrāfs esmu aizrautīgs dabas atklājējs. Ikdienā nodarbojos ar aktīvu un izzinošu pārgājienu organizēšanu dažādos Latvijas purvos pārvietojoties ar purva/sniega kurpēm, savukārt brīvajā laikā meklēju maršrutus, kur doties dabā un nesastapt ļaužu pūļus. Manā biogrāfijā ir gan pārgājieni, gan laivu un SUP braucieni, kā arī velopārgājieni. Par to visu stāstīšu jums dodiesdaba.lv

Pievienot komentāru

Verified by MonsterInsights