Ja lasi šo rakstu, tad visticamāk ka esi pirmā guļammaisa izvēles priekšā vai arī jau esi pārsalis savā guļammaisā un meklē ko citu. Ja nu tomēr nē, tad apsveicu. Šis raksts noderēs ikvienam, kam gribas uzzināt par guļammaisu atšķirībām, to plusiem un mīnusiem dažādos apstākļos, kā izvēlēties sev piemērotāko un maciņam draudzīgāko, kā arī kā pareizi kopt un lietot guļammaisu, lai tas kalpotu pēc iespējas ilgāk.
Vai esi pārsalis nakšņojot teltī vai varbūt tieši pretēji nosvīdis tā, ka guļammaiss ir izgriežams no sviedriem un acis aizpampušas tā, ka nevar sevi spogulī pazīt? Protams šie piemēri ir pārspīlēti, tomēr patiesam miega komfortam ir svarīga pareiza guļammaisa izvēle. Pēc kopsavilkuma tālāk aprakstīšu kritērijus, kas iedala dažādus guļammaisus.
Kopsavilkums
- Pērkot guļammaisu pārliecinies, vai tas ir testēts pēc ISO 23537-1:2022 standarta.
- Norādītā komforta temperatūra ir tā pēc kuras jāvadās, lai nebūtu auksti guļot termoveļā uz putu paklājiņa, labāk, lai norādītā temperatūra ir aptuveni 5°C grādus zemāka par to, kas ir laika prognozē.
- Dūnu guļammaiss ir jāsargā no mitruma, savukārt sintētiskais materiāls ātri žūst, bet ir vidēji 3 reizes lielāks apjoma ziņā un aptuveni 2 reizes smagāks par dūnu guļammaisu.
- Kompresijas maiss ir domāts lietošanai tikai ceļošanas laikā, dūnu guļammaiss ir jāglabā speciālā uzglabāšanas maisā vai vienkārši izklātu, piemēram, skapī vai zem gultas.
- Mūmijas tipa guļammaisi ir vispiemērotākie siltuma saglabāšanai.
- Visbiežāk sastopami 175, 180 un 195 cm izmēra guļammaisi. Ja guļammaisa garums ir 180 cm un esi 180 cm garš, tad tas Tev ir tieši laikā, ja esi garāks, tad ņem nākamo izmēru.
- Neej gulēt, ja esi nosalis. Guļammaiss tikai notur tavu siltumu, bet Tevi nesasildīs.
- Tā vietā, lai gulētu ar virsdrēbēm, labāk tās uzklāj pa virsu, tādejādi veidosies gaisa starpslānis kas noturēs siltumu.
- Izvairies no mitruma nonākšanas guļammaisā, neelpo tajā iekšā, vēdini telti, lai nerastos kondensāts.
- Izmanto iekšpalagu, jo tas saglabās tīrību, siltumu un pagarina guļammaisa kalpošanas laiku.
- Mazgāšanai jāizmanto piemēroti līdzekļi, dūnu guļammaisi ir uzreiz jāžāvē veļas žāvētājā saudzīgā režīmā.
Sezona, komforta temperatūra, ekstremālā temperatūra
Katrs sevis cienošs ražotājs uz guļammaisa norāda, kādai temperatūrai tas ir paredzēts, kā arī norāda vai ir testēts pēc ISO 23537-1:2022 standarta, tātad pēc konkrētiem parametriem izslēdzot subjektivitāti un maldināšanu. Testēšanai tiek izmantots speciāls manekens pieauguša cilvēka izmērā ar sensoriem, kas tiek ietērpts termoveļā un novietots aukstuma kamerā uz putu matrača. Novērtējot atdzišanas ilgumu un potenciālos apsaldējumus nosaka guļammaisa komforta, limita un ekstremālo temperatūru.
Komforta temperatūrā vīrietim un sievietei būtu komfortabli gulēt bez drebināšanās, nav aukstuma sajūtas un viņa guļ relaksētā pozā. Katrs mēs esam atšķirīgi un tiek pieņemts ka sievietēm mazliet vairāk salst, tāpēc daži ražotāji norāda temperatūras diapazonus vīriešiem un sievietēm atsevišķi. Pēc norādītās komforta temperatūras arī ir jāvadās, labāk, lai tā ir kādus 5°C grādus zemāka par to, kas ir laika prognozē.
Limita (komforta limita) temperatūra – “standarta” vīrietis cīnās ar aukstumu, ir saritinājies guļammaisā, bet ir atradis siltuma līdzsvaru un netrīc. “Standarta” sieviete jau trīc un nevar atrast siltuma līdzsvaru.
Ekstremālā temperatūra ir tā, pie kuras vēl spēsi izdzīvot, bet diemžēl pastāv hipotermijas un veselības kaitējuma risks ar lieliem apsaldējumiem, kas visticamāk skars locītavas līdz tādam mēram, ka būs jāveic amputācija. Tātad, nekādā gadījumā nevadies pēc norādītās ekstremālās temperatūras. Guļammaisa izmantošana šajā diapazonā tikai ārkārtas gadījumā.
Norādītā sezona ir ļoti aptuvens rādītājs tam, lai saprastu, ka ar vasaras guļammaisu rudenī un pavasarī būs auksti, savukārt ziemā tajā nosalsi līdz nāvei.
Guļammaisa pildījums un ārējais materiāls
Lielos vilcienos guļammaisus iedala dūnu un sintētiskajos. Dūnu pildījums attiecībā pret tāda paša svara sintētisko pildījumu ir daudz siltāks pateicoties tam, ka spēj sevī ietvert lielāku gaisa daudzumu, vienvārdsakot ir pufīgāks. Tieši gaiss ir galvenais siltuma atdalītājs un jo mazāk ir saspiests guļammaisa sienas materiāls, jo lielāka ir gaisa starpkārtiņa, kas notur siltumu. Savukārt pateicoties dūnu spējām saspiesties un atkal pieņemt formu, dūnu guļammaisi ir kompaktāki to pārnēsāšanas brīdī. Tik daudz viss izklausās par labu dūnu guļammaisiem, bet ne viss ir tik viennozīmīgi, jo dūnu guļammaisi būs izteikti dārgāki par sintētiskajiem. Vēl dūnu pildījumu iedala pēc putnu audzēšanas apstākļiem, putnu sugām, šķirnēm, dūnu ievākšanas metodes, piešķirtā sertifikāta, ieguves valsts, apstrādes metodēm, attīrīšanas pakāpes, lai tajās nevairojas patogēni un baktērijas, bet beigu beigās jo lielāks ir pildījuma apjoms, jo dārgāks būs guļammaiss. Dūnu pildījuma uzpildes jaudu norāda kubinos (kubikcollās uz unci) – CUIN. Jo augstāks ir CUIN novērtējums, jo apjomīgāka dūna un līdz ar to arī lielāka siltumizolācija uz svaru. Uzpildes jauda ir labs kvalitātes rādītājs, un lielāka uzpildes jauda nodrošina vairāk siltuma ar tādu pašu svaru. Apmēram 500 ir labi, 600–700 ir labāki un virs 700 ir lieliski.
Sintētiskie guļammaisi ir lētāki par dūnu guļammaisiem, bet arī sintētisko šķiedru kvalitāte atšķiras. Ražotāji sintētiskā pildījuma guļammaisus pēdējos gados ir īpaši attīstījuši, lai pēc iespējas vairāk pielīdzinātu dūnu parametriem, it īpaši kompaktumam, jo parasti sintētiskie guļammaisi kompresētā veidā aizņēma lielāku tilpumu, kas ir īpaši svarīgi, ja to ir paredzēts likt mugursomā. Par sintētisko guļammaisu lielāko trumpi tiek uzskatīta mitruma atgrūšana, precīzāk būtu teikt neuzsūkšana, jo dūnu guļammaisi gaisa mitruma ietekmē saplok un vairs tik labi neaiztur siltumu. No kurienes rasties mitrumam? Mitrums rodas no apkārtējās vides (migla, lietus, rasa) un paša cilvēka, piemēram, izelpojot guļammaisā vai turpat nevēdinātā teltī, arī svīšana, nemaz nerunājot par apgāztu laivu un slapjām mantām. Gan jau būsi pamanījis, ka pie jūras bieži vien šķiet aukstāks, lai arī termometrs rāda to pašu, ko mežā, pļavā vai pilsētā. Lai dūnas būtu noturīgākas pret mitrumu, daži ražotāji dārgākos guļammaisu modeļus ietver ūdensdrošā materiālā vai apstrādā ar mitrumu atgrūdošu līdzekli, līdzīgi kā ir ar Gore-Tex jakām.
Lai nodrošinātu tādu pašu temperatūras izolācijas rādītāju, sintētiskais guļammaiss ir vidēji 3 reizes lielāks apjoma ziņā un aptuveni 2 reizes smagāks par dūnu guļammaisu.
Guļammaisa forma un izmērs
Pēc formas iedala taisnstūra (segveida) guļammaisos un mūmijas tipa guļammaisos, izdala arī vidus variantu, ko sauc par mucveida (kokona) formu.
Taisnstūra (segveida) guļammaisus parasti izmanto kempingos siltās vasaras naktīs. Tie ir lieli, vairāk atgādina segu un palagu divi vienā. Būs grūtāk piesildīt, toties tajā vairāk vietas un ērtāk grozīties, gulēt uz sāna ar pievilktiem ceļiem. Arī sapakotā formā tie aizņems lielu tilpumu. Tā kā augšdaļu tā īsti nevar aizvērt, tad arī siltuma aizture ir maza. Godīgi sakot ar šādiem guļammaisiem man ir bijusi maza pieredze tieši to šaurā pielietojuma dēļ.
Mucveida (kokona) forma – visbiežāk ir budžeta variants, jo tajos nav pietiekami daudz siltinājuma, lai izturētu kaut cik zemāku temperatūru par siltajām vasaras naktīm. Guļammaisiem var būt kapuce, kas vairāk kalpo komfortam nevis siltinājumam, jo gar kaklu tāpat siltai gaiss izplūdīs ārā. Salīdzinot ar taisnstūra guļammaisiem, šie būs nedaudz kompaktāki sapakotā veidā, bet tāpat nebūs īsti piemēroti pārgājieniem vai ceļošanai bez autotransporta. Vēl taisnstūra un mucveida formas guļammaisus iedala pēc to rāvējslēdzēja izvietojuma (labajos un kreisajos), lai būtu iespējams savienot divus guļammaisu kopā un pavadīt nakti ar savu partneri tuvāk, tomēr siltāk no tā nekļūs. 😊
Mūmijas tipa guļammaisi ir vispiemērotākie siltuma saglabāšanai, tieši tā, neviens guļammaiss nesilda ja vien tur iekšā nav elektriskais sildītājs. Guļammaisam ir jānodrošina siltā gaisa uzturēšana ap tavu ķermeni, līdzīgi kā termoss uztur tējas siltumu. Šī tipa guļammaisi apzināti ir tādas formas, lai nebūt jāsilda lieks gaisa apjoms, ietaupītos pildījuma materiāls un sakompresējot aizņemtu pēc iespējas mazāk vietas. Ar pietiekamu siltinājuma daudzumu šie guļammaisi būs piemēroti arī ziemai. No nosacītiem trūkumiem var uzskaitīt šaurību, nav kur likt rokas, tās jātur uz krūtīm vai gar sāniem, sanāk tāda sastingusi poza, pagriezties uz sāna var tikai ar visu guļammaisu. Cena parasti ir augstāka ne kā cita tipa guļammaisiem, jo par labu produktu ir atbilstoši jāmaksā.
Lielākajai daļai guļammaisu modeļu ir dažāda garuma versijas, visbiežāk 175, 180 un 195 cm, garākus nāksies īpaši pameklēt. Ar garumu tiek apzīmēts cilvēka maksimālais garums. Ieteicams, lai guļammaiss nespiež, bet arī nav pārāk brīvs, jo šī platība ir jāpiesilda. Ja kājgalī paliek brīva vieta, tad to var aizpildīt ar mantām vai apaviem. Ņem vērā ka ražotājs kājgalī ir paredzējis rezervi, jo guļot mēs nedaudz vairāk izstiepjamies. Piemēram, ja ražotāja standarta guļammaisa garums ir 180 cm un esi 180 cm garš, tad tas Tev ir tieši laikā, ja esi garāks, tad ņem nākamo izmēru. Bieži vien viena modeļa dažāda garuma guļammaisiem ir vienāds pildījuma apjoms un svars, kas nozīmē, ka garākiem modeļiem būs plānāka siltumizolācija un ne tik zema komforta temperatūra.
Daži ražotāji ražo arī speciāli sievietēm paredzētus guļammaisus, kas ir īsāki, ar šaurāku plecu un platāku gurnu daļu nekā unisex modeļiem, dažkārt papildus siltumizolāciju priekšpusē un kājgalī.
Bērnu guļammaisi ir īsāki un šaurāki nekā pieaugušo guļammaisi. Tajos bieži izmanto mazāk tehnisko audumu un izolācijas, lai samazinātu izmaksas un palielinātu izturību.
Tiek ražoti arī dubultie guļammaisi, bet kā jau iepriekš minēju, arī parastos guļammaisus no viena modeļa var savienot, ja rāvējslēdzēji ir izvietoti sānos.
Neaizmirsti par četrkājaino draugu, arī viņam var būt auksti un ir paredzēti savi guļammaisi. Ja tavs guļammaiss ir pietiekami ietilpīgs, tad varat gulēt divatā.
Funkcijas papildus ērtībai
Kapuce – pieejama gandrīz visiem guļammaisiem. Kad ir auksts, ļoti svarīgi turēt galvu siltumā. Svarīgi, lai var pievilkt ciešāku.
Apkakle – izolēts posms ap galvu un kaklu, kas neļauj siltam gaisam izplūst. Parasti ir ziemas guļammaisiem, dažkārt arī pavasara un rudens guļammaisiem. Svarīgi, lai var pievilkt ciešāku.
Izolācija gar rāvējslēdzi – izolācija, kas iet gar guļammaisa rāvējslēdzēja iekšpusi. Aiztur caurvēju un siltu gaisu iekšā.
Iekšējā kabatiņa – ērti glabāt vērtslietas, telefonu vai kādu citu naktī nepieciešamu priekšmetu siltumā un uzreiz pa rokai.
Rāvējslēdzēji rokām – ļoti patīkama funkcija, ļauj izņemt no guļammaisa rokas neattaisot pašu guļammaisu un no tā nelienot laikā, tādā veidā saglabājot siltumu. Patiks tiem, kas pirms gulēšanas lieto telefonu.
Spilvena kabata -dažiem guļammaisiem ir iešūts maisiņš, kurā ievietot nelielu spilvenu vai pufīgu jaku.
Kas vēl ietekmē siltumu?
Siltuma sajūta ir subjektīvs rādītājs, ko ietekmē daudzi faktori, piemēram, ķermeņa uzbūve un masas indekss (nav noslēpums ka tauciņi liek justies siltāk), ēdiens (silta un sātīga maltīte liek ķermenim sevi sasildīt), uzņemtā ūdens daudzums, nogurums, apģērbs (vai ir sausa, nelietota termoveļa), pieradums (pirmā nakts parasti šķiet aukstāka), vai esat sasvīdis (sviedri kā jau mitrums pastiprināti novada no jums siltumu), apkārtējā vide (vējš, mitrums), kāds ir apakšā paklātais paklājiņš, matracītis, cik dienas no vietas jau tiek gulēts guļammaisā (ar katru dienas uzkrājas papildus mitrums), kā tiek kopts guļammaiss.
Ko iesākt, ja ir auksti, kā padarīt guļammaisu siltāku?
Ja vēl esi mājās un redzi, ka laika prognozi sola nedaudz aukstāku par guļammaisa komforta vai limita temperatūru, tad vēl vari atbilstoši sagatavoties nepērkot jaunu guļammaisu, piemēram, paņemot līdzi siltāku un biezāku termoveļu, zeķes un cepuri (caur galvu tiek visvairāk zaudēts siltums), paņemt līdzi folija segu (tāda pati kā automašīnu aptieciņu komplektos), kuru krīzes situācijā var paklāt zem un virs sevis.
Tūrisma veikalos ir nopērkami guļammaisu iekšpalagi, kas palīdzēs gan saglabāt guļammaisa iekšpusi tīru, gan padarīs to siltāku (parasti tiek norādīts par cik grādiem tiek uzlabots siltinājums). Tāpat arī ir nopērkami guļammaisu pārvalki, kas pasargā no ārēja mitruma un piešķir nedaudz siltumu. Varbūt Tev jau ir divi guļammaisi, tad vari ielikt vienu otrā, vai paklāt pa virsu, tādā veidā dubultojot komforta un siltuma temperatūru.
Neej gulēt, ja esi nosalis. Guļammaiss tikai notur tavu siltumu, bet Tevi nesasildīs. Pirms gulēšanas centies sasildīties pavingrojot, bet ne tik ļoti, lai sasvīstu. Padzeries ūdeni, kārtīgi paēd. Izklājot guļammaisu sabužini to, lai tas kļūst pēc iespējas pufīgāks. Silto virsjaku neatstāj mugurā, jo tādā gadījumā būs kļuvis par šauru un nebūs vietas gaisa slānim, labāk to uzklāj a virsu guļammaisam. Zem guļammaisa novieto paklājiņu, ja pamatne ir auksta, tad zem sevis paklāj arī jaku vai citas drēbes, iztīri somu no tās satura un paliec zem paklājiņa, jebkas ko paliksi zem sevis palielinās attālumu no aukstās virsmas un palīdzēs saglabāt muguru siltumā. Ja guļammaiss ir par lielu, tad tajā vari ielikt drēbes un apavus, ja ir termoss vai pudele, tad tajā vari ieliet siltu ūdeni, kas pirmajos brīžos palīdzēs uzsildīt guļammaisa iekšpusi.
Guļammaisam aizver kakla daļu, galvu turi kapucē, savukārt gaisu izelpo ārpus guļammaisa, pretējā gadījumā guļammaiss pievilksies ar izelpoto mitrumu. Telts uzdevums ir pasargāt no nokrišņiem un stipra vēja vai sniega, tomēr tā arī neļauj mitrumam no iekšpuses izkļūt ārā. Noteikti esi redzējis kondensātu pie telts sienām un griestiem, kas visai ātri samitrina guļammaisu, lai no tā izbēgtu, ne tikai teltij atver mazās ventilācijas lūciņas, bet arī logu vai durvis, lai notiek gaisa apmaiņa. Varbūt šķitīs dīvaini, bet labāk ir sauss un vēss gaiss teltī nevis silts un mitrs.
Varbūt Tev ir savi padomi, kā sasildīties, droši padalies ar tiem komentāros.
Svarīgi par lietošanu un kopšanu
Varētu domāt, ko gan var izdarīt nepareizi lietojot guļammaisu, ja nu vienīgi nevajag mest ugunskurā un ezerā. Tomēr tā vis nav.
Tikko nopērkot guļammaisu tas parasti ir skaisti salocīts vai sarullēts, tad nu gribas arī pēc lietošanas to tik pat skaisti salocīt, taču tas ir nepareizi, jo katru reizi lokot guļammaisu, tā pildījums sāk sadalīties tieši locījuma vietās. Pareizi ir ņemt guļammaisu un sākot ar kājgali to stumt iekšā kompresijas somā, nebaidies, jo gaiss izspiedīsies un katru reizi guļammaiss salocīsies citādāk, kas nāks tikai par labu.
Kompresijas soma ir domāta lietošanai tikai ceļošanas laikā, jo nepārtraukti guļammaisu turot kompresijas somā, tā pildījums tik ļoti saplaks, ka ar vien sliktāk uzņems pilno formu un mazāk aizturēs siltumu, tas ir īpaši svarīgi dūnu guļammaisiem. Pēc lietošanas jebkurš guļammaiss ir jāizžāvē vējainā vietā, savukārt atgriežoties mājās dūnu guļammaiss ir jāglabā speciālā uzglabāšanas maisā vai vienkārši izklātu, piemēram, skapī vai zem gultas.
Ja izlem par labu dūnu guļammaisam, noteikti jāizmanto iekšpaladziņš, lai dūnas nesasūcas ar sviedriem un ķermeņa taukiem, neiemitinās putekļu ērcītes un nesāk ost, turklāt netīras dūnas noplok un tad guļammaiss sliktāk silda. Dūnu guļammaisa mazgāšanai nepieciešama lielas ietilpības veļasmašīna un žāvētājs, jāizmanto speciāli mazgāšanas līdzekļi un žāvētājā ieteicams izmantot pāris tenisa bumbiņas. Dūnas jāizžāvē pēc iespējas ātrāk, lai ilgi nepaliktu saspiestā stāvoklī.
Arī sintētisko guļammaisu mazgāšanai jāizmanto piemēroti līdzekļi, tomēr to mazgāšanā var iztikt ar mazāka izmēra veļasmašīnu un bez žāvētāja, jo sintētiskās šķiedras ātrāk žūst un viegli atjauno savu formu.
Pirms mazgāšanas apskaties, kādi ir ražotāja norādījumi. Parasti tie ir sekojoši: neizmantot balinātājus, negludināt un neapstrādāt ar tvaiku, izmantot žāvētāju saudzīgā režīmā, mazgāt veļas mašīnā delikātā/vilnas režīmā (maks. 30°C).
Ja zini, ka Tev ir alerģija pret putekļu ērcītēm, tad apsver sintētiskā guļammaisa iegādi, jo sintētiskie materiāli ir vieglāk mazgājami un tajos mazāk vairojas putekļu ērcītes.
Diemžēl ikvienam guļammaisam reiz pienāks gals. Sintētiskie guļammaisi vidēji kalpos mazāk par dūnu guļammaisiem (ja pareizi kopti un glabāti), jo sintētiskās šķiedras savu formu ieguvušas mākslīgi un agri vai vēlu vairs nespēs to atjaunot, zaudēs apjomīgumu, līdz ar to arī spēju uzturēt siltumu.
Pievienot komentāru